Uzaklar Çağırınca Sergisi Açıldı

Uzaklar Çağırınca Sergisi Açıldı
25 Mart 2014

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mimarlık ve Tasarım Fakültesi tarafından organize edilen “Uzaklar Çağırınca” sergisi açıldı.

Serginin açılış törenine Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Ataşoğlu, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Kelkit, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tevhit Ayengin, Çanakkale Teknik Bilimler MYO Müdürü Doç. Dr. İbrahim Türkyılmaz ÇOMÜ Personeli ve öğrenciler katıldı.

Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Ataşoğlu, “Uzaklar Çağırınca” sergisinin nasıl ortaya çıktığını anlatarak, ABD’deki Milli Parkların, doğal güzelliklerin, yüzyıllık ağaçların, büyük kanyonların, şelalelerin 80 fotoğrafla burada görülebileceğini söyledi:

“Bu fotoğrafları Eğitim Fakültesi Coğrafya Eğitimi Araştırma Görevlisi Mehmet Kara Amerika Birleşik Devletleri’ne yapmış olduğu seyahat esnasında 7 farklı Milli Parkı gezerek fotoğraflamış. Bir görüşme esnasında fotoğraflarından bize bahsederek bir sergi açmak istediğini dile getirdi. Biz de projesini çok beğendik. Kısa süre içerisinde bu projeyi hayata geçirmeye karar verdik. Bugün itibari ile gördüğünüz gibi yaklaşık 80 tane fotoğrafı seçtik ve bunların basılması aşamasında Ankara ile temasa geçtik, sergi formatına getirdik. Bugün bu 80 fotoğrafı burada görme imkânı bulacaksınız. Bu sayede çoğumuzun gidip görme fırsatı bulamayacağı ABD’deki Milli Parkları, bu güzel doğal güzellikleri, yüzyıllık ağaçları, büyük kanyonları, şelaleleri burada görme imkânı bulacaksınız. Ben bu aşamada özellikle fotoğrafları bizimle paylaştığı için Arş. Gör. Mehmet Kara’ya ve fotoğrafların basım aşamasında bize destek olan ÇOMÜ Kooperatifine teşekkür ediyorum.”

Arş. Gör. Mehmet Kara ise TÜBİTAK yurt dışı doktora araştırma bursu ile ABD’ye gittiğini 7 Milli parkı gezerek fotoğraflama imkanı bulduğunu belirterek; “Oldukça farklı niteliklerdeki milli parklar bunlar. ABD bu işin reklamını ve tanıtımını çok iyi yapıyor ve bu konuda en popüler yer ABD. Türkiye’nin de Milli Parkları çok iyi. Reklamı ve tanıtımı çok iyi yapılırsa aynı popülerliği yakalayabilir” dedi.

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir