Uzm. Dr. Adem Güneş “Doğal Ebeveynlik” Konulu Konferans Verdi

Uzm. Dr. Adem Güneş “Doğal Ebeveynlik” Konulu Konferans Verdi
05 Ekim 2013

Fahri Doktora Unvanı için Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde (ÇOMÜ) bulunan Pedagog Uzm. Dr. Adem Güneş, fahri doktora payesinin törenle kendisine verilmesinin ardından “Doğal Ebeveynlik” konulu bir konferans verdi.

Her ailenin kendine has bir yapısı olduğunu ifade eden Güneş, günümüzde anne baba olmak ne kadar zorsa, günümüz anne babalarının yanında çocuk olmanın da o kadar zor olduğunu söyledi. Çağımız eğitim yaklaşımının davranış eğitimi üzerine temellendiğini kaydeden Güneş, “Anne babalar davranışla uğraşmaktan, çocuğun duygu dünyasının farkına varmıyorlar” dedi.

Her çocuğun ayrı bir mizacı olduğunu belirten Güneş, çocuğun yavaşlaması ve sakinleşmesinin önemli olduğunu, hız arttıkça hissetmenin azaldığını kaydetti.

Güneş, çocuk eğitiminde duyarlılık ve irade geliştirme gibi iki temel noktanın olduğunu kaydederek, baskı arttıkça çocuğun zihinsel performansının artabileceğini ama duyarlılık noktasında zayıflıklar yaşayabileceğini belirtti. Çocuğa baskı uygulamanın geçici bir motivasyona yol açacağını da sözlerine ekledi.

Çocuk eğitimindeki bir diğer önemli noktanın ise irade olduğunu belirten Güneş bunun da ancak iki türlü olabileceğini ifade etti. Güneş şunları söyledi: “Bir şeye karar verebilmek ve aldığı kararda da dirençli olarak durabilmeye biz irade diyoruz. Bir diğer anlamı da vazgeçebilme becerisini elde edebilmek.”

Asıl öğrenmenin merak duygusu ile olabileceği ve bunun da çocuğun duygu dünyasının zayıflatılmaması ile olacağının altını çizen Güneş, Anadolu Pedagojisinin özünde bunların bulunduğunu kaydetti.

Konferansa katılanların sorularını cevaplayan Adem Güneş’e günün anısına hazırlanan plaketi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şükriye Aras Hisar takdim etti. Güneş daha sonra kitaplarını imzaladı ve katılımcılarla sohbet etti.

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir