Vakıflar Tarihi Camiyi Unuttu

30 Haziran 2012

Yeni restore edilmesinin ardından geçtiğimiz ay içerisinde meydana gelen aşırı yağışlarla sular altında kalan tarihi Tatarlar Camisinin ahşap zemini gerekli onarımın yapılmaması sebebiyle ibadete açılamıyor.

138 yıl önce yapılan ve Tatarlar Camisi olarak bilinen köprü başındaki Kayserili Ahmet Paşa Camisi’nin ahşap zeminin geçtiğimiz ay sonunda yaşanan aşırı yağışlarla sulan altında kaldığını belirten vatandaşlar, “Yaklaşık 5 ay önce restorasyonuna başlanan tarihi camimiz çalışmaların ardından ibadete hazır hale gelmişti. Ancak geçtiğimiz ay içerisinde yaşanan aşırı yağışların ardından bahçedeki yağmur suyu kanalları iyi çalışmadığı için biriken sular doğrudan caminin içine girdi. Yağmur suyunun cami içine girmesi ile birlikte halılar sular içinde kalırken, yeni yapılan ahşap bölümler de büyük zarar gördü. Olayın ardından durum hemen Balıkesir Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkililerine bildirildi. Ertesi gün Balıkesir’den Bölge Müdürü bizzat gelerek yaşananları yerinde gördü. Sırılsıklam olan halıları bizzat kendisi dışarı çıkararak yıkama fabrikasına verdi. Ancak aradan 1 aydan fazla zaman geçmesine rağmen camide hiçbir onarım ve bakım yapılmadı. Caminin içinde zemindeki ahşap bölümlerin büyük kısmı yağış sebebiyle yerlerinden çıkmış durumda? dedi.

“Ramazan’da ne yapacağız?”
Ramazan ayının yaklaşmaya başlaması ile ne yapacaklarını şaşırdıklarını da belirten vatandaşlar, “Vakıflar galiba bu camiyi unuttu. Şan namazlarımızı caminin yanında bulunan bölümde güçlükle kılıyoruz. Ramazan ayına az bir zaman kaldı. Ramazan?da cemaat kalabalık oluyor. O zamana kadar caminin onarımının yapılması da zor gibi gözüküyor. Balıkesir Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkililerinin bu konu ile yakından ilgilenmelerini ve gerekli bakım onarımın yapılmasının ardından Ramazan ayına kadar bu yerin ibadete açılmasını istiyoruz. Aksi halde Ramazan?da Teravih Namazlarımızı cami dışındaki açık alanda kılmak zorunda kalacağız” dedi.

[Kaynak: Medya Hedef]

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir