Vakit varken…

Vakit varken…
Saim Yavuz
23/09/2017

Çanakkale CHP, mahalle delege seçimleri sürecinin içinden geçiyor.

İki grup, delege seçimleri için “çekişiyor!”.

“Çekişme” herhangi bir ideolojik temelden yoksun, parti ilkelerinden uzak, parti programından bihaber biçimde sürdürülüyor.

İki gruptan biri kendine “değişim” diyor diğeri de “merkez”.

Birbirlerinden farklı olan yanları ne? Farklı olan, grupların merkezindekisayısı 4’ü geçmeyen isimler, ama yapılar aynı özellikte: oligarşik. Bu oligarşik yapılar partide iktidar olma peşinde.

İktidar mücadelesi nasıl yapılıyor, derine inmeye gerek yok. Herkes biliyor; yöntem aynı: Vaatler-alırım, veririm-; tehditler-atarım, vermem, almam… ve de emirler-vereceksin, geleceksin…-.

Ve elinde bulundurdukları iktidar alanlarıyla bu oligarşikyapılar ile etrafındaki, buyrukları yerine getiren buyruktarlar…

Sözüm sizleridir:

Bu, köhnemiş pas tutmuş kirli “iktidarı ele geçirme” yöntemleriyle bir yere varılamayacağını artık kavramalısınız. Çevrelerinize bir bakın ve “kimlerle, kaç kişiyle ne yaptıklarınızı ve nasıl yaptıklarınızı” görün. Parti üyelerini “kukla” yerine koymayın.

Aynı kişilerle farklı yerlerde boy göstermeyi parti/örgüt çalışması sanmayın.

Adalet, eşitlik, özgürlük, hak, hukuk kavramlarını adil, eşitlikçi ve özgürlükçü bir anlayışla; “kaybetmek” pahasına ilke edinip öncelikle bulunduğunuz grup ve kurumlarda uygulayın.Âleme talkım verip, salkımı kendileri götürenlerden olmayın.

Solda, sosyal demokrat bir partide olduğunuzun farkında olarak, artık yeni bir siyaset yapma, yeni sözler söylenmesi gerektiğini bilin ve bunun için emek harcayın.

Kongre süreçlerini parti politikalarını ve parti örgütünü toplumla güçlü bir şekilde buluşturma ve ilişki kurma imkânı olarak değerlendirin ve fırsata çevirin.

Kongre sürecinde, farklı düşünce ve anlayışlarıyla bütün üyelerin, açık ve şeffaf bir biçimde kendilerini ifade ederek aday olmalarını sağlayacak, demokratik bir uygulamayı hayata geçirmek için uğraşın.

Son söz olarakta;
Bu dar “grupçuluk” tutumu grup oligarklarına sonsuz imkânlar sunabilir, ama CHP’ye hiçbir şey katmıyor, katmıyacakta.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir