Vali Ahmet Çınar: “Kaçak, Çirkin Yapılara İzin Vermeyeceğiz”

Vali Ahmet Çınar: “Kaçak, Çirkin Yapılara İzin Vermeyeceğiz”
15 Mayıs 2014

Çanakkale İli Köy ve Mahalle Muhtarları Hizmet İçi Eğitim Toplantısı, Vali Ahmet Çınar’ın katılımıyla Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kongre Fuar Merkezi Dr. İbrahim Bodur Konferans Salonu’nda yapıldı. Eğitim toplantısının açılışında konuşan Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, kaçak yapılaşma ile kararlı bir biçimde mücadele edeceklerini belirterek, “Kaçak, göçek yapılara, çirkin yapılara izin vermeyeceğiz. Takibini yapacağız ve hiç de acımayacağız” dedi.

Yerel seçimlerde seçilerek göreve başlayan Çanakkale’deki köy ve mahallelerin yaklaşık 600 muhtarının katıldığı toplantıda, köylerde imar uygulamaları, çöp toplama hizmetleri, ruhsat işlemleri, muhtarların asayiş ile ilgili sorumlulukları ve kadına yönelik şiddet ve bununla mücadele mekanizmaları konularında eğitimler verildi. Toplantıya Çanakkale Vali Yardımcısı Hüseyin Kulözü, Çanakkale İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ayhan Gider, İl Genel İl Jandarma Komutanı Kd. Albay Enver Aydın ve ilgili bürokratlar katıldı.

Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Dr. İbrahim Bodur Konferans Salonu’nu dolduran yaklaşık 600 Çanakkale muhtarına hitaben yaptığı konuşmaya, “Çok sevgili mesai arkadaşlarım, sizler benim mesai arkadaşlarımsınız. Heyecanınızı paylaşıyorum ve görev süresinin sonuna kadar sürmesini diliyorum” diyerek başladı.

Muhtarların yaptığı iş ve bulunduğu konum itibarıyla çok önemli bir mevkide olduğunu söyleyen Vali Ahmet Çınar sözlerini şöyle sürdürdü:

“Burada hem sizlerle tanışmak istedim hem de ana başlıklarla muhtarlıkla ilgili konularda eğitim verilecek. Muhtarlarımız kendilerini önemsesinler. Her konuda köylerle ilgili işimiz var. Mülki idarede temel kanunumuz Köy Kanunu’dur. Muhtarların uçan kuştan haberi olacak. Muhtarlar, asayişten, eğitimden, aile ilişkilerinden, meralardan sorumludur. Görevleri saymakla bitmez. Kullanırsanız, Vali olarak beni kıskandıracak kadar yetkiniz var. Bilirsek, detaylara inersek gücünüzü daha da artırabilirsiniz.”

Çanakkale’nin çok güzel bir kent olduğunu, her köyünün ayrı güzelliklere sahip olduğunu belirten Vali Ahmet Çınar, şunları söyledi:

“Bu güzelliklere bağlı olarak da imar açısından sıkıntılar başlıyor. Tedbir alamazsak bu güzel coğrafyamızı çirkinleştiririz. Mimari ve kent planları da ya huzur verir ya da çirkinse stres yaratır. Bu şehir bakir kalmış, hep birlikte bunu korumalıyız. Rastgele, kaçak, istediği yere kimse ev yapamayacak. Bu konuda kimseye acımayacağız. Bazı köylerimizde örnek olsun diye mimari yarışmalar da başlattık. Kaçak, göçek yapılara, çirkin yapılara izin vermeyeceğiz. Takibini yapacağız ve hiç de acımayacağız.”

Vali Ahmet Çınar, muhtarlara yönelik konuşmasını, “Muhtar bizim kültürümüzün özü, gücüdür. Siz kıymetlisiniz. Hep birlikte inşallah bu şehre, bu şehrin insanlarına hizmet edeceğiz” diyerek tamamladı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir