Vali Atalık: Köprü Çanakkale’ye Çok Şey Getirecek

Vali Atalık: Köprü Çanakkale’ye Çok Şey Getirecek
11 Ekim 2009

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın, Çanakkale Boğazı’na köprü yapılması için çalışma başlatıldığını söylemesi, Çanakkale’de heyecan uyandırdı.

Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık, yaptığı açıklamada, ulaşım altyapısının, bir kentin gelişmesi için çok önemli olduğunu söyledi. Ulaşımda sürekliliğin ve kolaylığın getirisinin önemli olduğunu vurgulayan Atalık, Bozcaada ve Gökçeada’ya düzenli ulaşımın sağlandığına işaret etti. Atalık, aynı durumun, hava yollarında da sağlanabileceğini dile getirerek, şöyle devam etti: “İstanbul hattımız var, Ankara’ya da hat koysak belki bir, iki, üç yıl zarar eder, ama bunun getirisi zamanla çok farklı olur.”

Kara yolunun önemine de değinen Atalık, şunları kaydetti: “Özellikle boğaz geçişi önemli. Bunu sadece sanayileşme olarak algılamamak lazım. ‘Otoban gelir çirkin kentleşme olur, sanayileşme olur’ diye düşünmemek lazım. Yapılacak Çanakkale otobanı ve köprüsünün; kentimize vizyon olarak turizmi, eğitim ve kültürü koyduğumuza göre, en fazla bunlara faydası olur. Her halükarda, 2023 vizyon projesi çerçevesinde yapılması düşünülen köprü ve otoyollar için, buradaki halkın, kanaat önderlerinin, mahalli kuruluşların ve sivil toplum örgütlerinin görüşleri alınacak.”

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ali Akdemir de, buranın, turizm, kültür, eğitim, tarih, üniversite ve kongre kenti olduğuna işaret ederek, “Bir bağlantı sağlanmalı, bu nereden sağlanacaktır, köprü mü olacaktır, tüp geçit mi olacaktır? Bu, kamuoyu tarafından belli oranda tartışılmalı.” İl Kültür ve Turizm Müdürü Şinasi Haznedar ise, köprünün yapılmasının olumlu bir adım olacağını düşündüğünü belirterek, “Köprünün yapılmasından yanayım, bunda bir hayli gecikildiğini düşünüyorum. İl bir turizm kenti olacaksa, Çanakkale Boğazı’na İstanbul’da olduğu gibi böyle bir gerdanlığın yapılması lazım. Bu bir ihtiyaç, elzem” dedi.

Çanakkale Genç İş Adamları Derneği (ÇAGİAD) Başkanı Aydın Fırat da, köprünün yapılmasının uzun süredir konuşulduğunu ama bu kez gerçekten yapılabileceğini düşünmeye başladıklarını söyledi.

[Kaynak: Zaman]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir