Vali Çınar “Ata’nın Yolunda 57. Alay Yürüyüşü” Güzergahında İnceleme Yaptı

12 Ekim 2013

Çanakkale Valisi Ahmet Çınar Çanakkale Kara Savaşları törenleri kapsamında her yıl Gelibolu Yarımadasında düzenlenen “Ata’nın Yolunda 57. Alay Yürüyüşü” güzergahında inceleme yaptı.

“Ata’nın Yolunda 57. Alay Yürüyüşü” güzergahında yapılan incelemeye, Vali Ahmet Çınar’ın yanı sıra, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Aydın Şirin, Vali Yardımcıları Saim Eskioğlu ve Hüseyin Kulözü, 2. Kolordu Komutanlığı Genel Sekreteri Albay Yaşar Kılıç, Eceabat Kaymakamı Nurettin Dayan, Gelibolu Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Eceabat Belediye Başkanı Kemal Dokuz, tarih araştırmacıları ile ilgili daire müdürleri katıldı.

Vali Çınar ve beraberindeki heyet incelemelerine Gelibolu Yarımadasında düzenlenen yürüyüşte grupların toplandığı Kocadere köyündeki başlama noktasından başladı. Buradaki incelemeyi tamamlayan Vali Çınar ve beraberindeki heyet, Conkbayırı’nda yürüyüşün sona erdiği noktaya ulaşıp, öğrenci grupları arasında sancak devir tesliminin yapıldığı tören alanını gezdi.

Vali Ahmet Çınar burada yaptığı açıklamada; “Bu yürüyüş izci gruplarının inisiyatifiyle başladı ve ardından üniversite gençliğinin de katılımıyla büyük kitlelerle kutlanan bir tören haline geldi. Bu yürüyüş herkesin önem verdiği, geçmişin anısına ve anlamına yakışır bir çalışma. Yürüyüşün sona erdiği, Yeni Zelanda Anıtı ve Atatürk heykelinin bulunduğu Conkbayırı’nın zirve noktasında, iki ülkenin kalabalık gruplarının aynı bölgede törenleri birbirine yakın zamanlarda yapıyor olması bir takım olumsuzluklara ve sıkıntılara yol açıyor. Bu yüzden ilgili kurum temsilcileri, askeri yetkililer ve bu işin uzmanı olan tarihçi arkadaşlarımızla bölgeye geldik. Burada daha etkili ve sağlıklı bir çalışmayı nasıl yapabiliriz, bu kargaşayı önleyici nasıl tedbirler alabiliriz, törenlerin şekli ve zamanlaması konusunda yeni tedbirler nasıl olabilir, bunu konuştuk. Görüşmelerimiz çok da faydalı oldu. Herkes fikrini söyledi. Konuyla ilgili toplanıp, nihai bir karar doğrultusunda ilgili makamlara da bilgi verip, onay aldıktan sonra çok büyük değişiklikler olmayacak, ama şekil ve içerik anlamında sağlıklı işleyişi sağlayacak çalışmaları yapacağız.” dedi.

İncelemenin ardından Vali Çınar ve beraberindeki heyet Eceabat Öğretmenevi’nde konu ile ilgili bir toplantı gerçekleştirdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir