Vali Çınar’dan Bayramiç’in Kurşunlu Köyü’nde Madende İnceleme

Vali Çınar’dan Bayramiç’in Kurşunlu Köyü’nde Madende İnceleme
20 Kasım 2013

Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Bayramiç İlçesi’ne bağlı Kurşunlu Köyü’nde işletilecek feldspat madeninin bulunduğu bölgede incelemelerde bulundu. Köylülerin şikayetlerini dinleyen Vali Çınar, maden ocağı görevlilerinden bilgi aldı. Maden sahası açılması ve yol çalışması için ormanlık alandaki ağaç kesimlerine karşı 22 gün açlık grevi yapan çevreci çiftçi 58 yaşındaki Bülent Özüren, elindeki belgeler ve fotoğraflarla Vali Çınar’a konuyu anlatarak kaygılarını dile getirdi.

Meydanda köylülerin açılacak madenle ilgili şikayetlerini dinleyen Vali Ahmet Çınar, “Her şey hukukla çözülür. Ben istiyorum veya vali istiyor diye madeni yok sayamayız. Ama şikayetlerinizi ciddiye alıyorum. Daha önce de bu koyda toprak kayması yaşandığını söylediniz. Tüm şikayetlerinizi bir dilekçede toplayıp bize bir kez daha sunun. Biz de gerekli işlemleri başlatalım” dedi. Köylüler Vali Çınar’a, köyde daha önce yaşanan toprak kaymasının maden ocağının açılması ardından yeniden yaşanabileceğini, bunun da bir felakete yol açabileceğini ve sularının kirleneceğini ifade etti.

Daha sonra madenin bulunduğu Killiktepe Mevkii’ne giden Vali Ahmet Çınar, burada da maden ocağındaki görevlilerle bir görüşme yaparak işletmeyle ilgili bilgiler aldı. Maden ocağı görevlileri, Vali Çınar’a, madenle köy arasındaki eğimin yüzde 22 olduğunu ve işletme için herhangi bir engel bulunmadığını söyledi. Vali Çınar’ın yanındaki köylüler maden ocağı görevlilerine bu iddiaları nedeniyle tepki gösterdi.

[Kaynak: haberler.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir