Vali Erkal, Çanakkale’deki Son Durumu Değerlendirdi

Vali Erkal, Çanakkale’deki Son Durumu Değerlendirdi
01 Ağustos 2016

Çanakkale Valisi Hamza Erkal, 15 Temmuz tarihinde Fetö terör örgütü tarafından yapılan darbe girişimi sonrasında örgüte yönelik gözaltı, görevden uzaklaştırma ve tutuklamalarla ilgili bilgi verdi.

Bugüne kadar 647 personel hakkında işlem yapıldığını söyleyen Vali Erkal, ortaya çıkan ifadeler neticesinde yeni görevden uzaklaştırmalar, yeni gözaltılar olabileceğini belirtti.


9 Firari Şüpheli Var

Darbe girişimi sonrasında Çanakkale’de toplamda 647 kişi hakkında işlem yapıldığını belirten Vali Erkal konuşmalarını şu şekilde sürdürdü,“Bunlardan görevden uzaklaştırılan kişi sayısı 434’tür. Çanakkale’de şu an 9 firari şüphelimiz var ve halen aranmaktadırlar. Yine gözaltına alınan kişi sayısı 39, tutuklanan şahıs sayısı ise 96’dır. Mahkemece serbest kalan kişi sayısı 29, adli kontrol kararı verilen ve mahkemece devamlı kontrol şartıyla salıverilen kişi sayısı 37’dir. Kamuda görevinden çıkarılan kişi sayısı 2’dir. Jandarma tarafından sözleşmelerine son verilen er sayısı ise 4’tür.”

Tek Tek Alınarak Millileştirildiler

“Bunların yanında Çanakkale’de kapatılan okullar, dernekler ve vakıflar bulunuyor. Bilgi vermek gerekirse; bölgede 5 tane dernek kapatıldı. 4 okul ve 2 dil kursu kapatıldı. Kapatılan okullar, OHAL kapsamında millileştirildi. OHAL kapsamında biliyorsunuz, bu yerler Milli eğitimin bir okulu ve kursu olacak. Ayrıca 2 etüt merkezi ve 14 tane özel öğrenci yurdu ile 10 tane dershaneye el konuldu. Ve devlete devredildiler. Devlete aktarılan özel kurumların işlemleri Vakıflar Müdürlüğünce; okullar ve dershanelerin işlemi defterdarlık tarafından yapılmaktadır. Bu kurumların, mal mülk sayımları yapılarak tek tek teslim alınmış ve millileştirilmiştirler. Şu aşamada faaliyetler devam etmektedir.”

Polis Memurun İtirafı Sayesinde Ulaşıldı


“Ortaya çıkan ifadelerle yeni görevden uzaklaştırma ve gözaltılar mümkün olacaktır. Her ifade ile bir başka uca ulaşıyoruz. Ve edinilen bilgileri adliyeye teslim ediyoruz. Çokça tartışılan konularla ilgili kısa bilgiler vermek gerekirse. Örneğin ÇOMÜ’den alınan öğretim görevlilerinin akıbeti ile ilgili. Bu kişiler silahlı terör örgütüne üye olmak ve anayasa düzeyini ortadan kaldıracak faaliyetlerde bulundukları için tutuklandılar. Örgütle iletişim içerisinde olduklarını, hatta 17-25 aralık sürecinde de olaya dahil oldukları tespit edildi. Darbeden önce ilgileri tespit edildiğinden işlemleri halen sürmekte. Ayrıca 2 tane araştırma görevlisi var. Verecekleri ifaden sonra yeni isimler ortaya çıkabilir. Bunlardan bir araştırma görevlisine özellikle, yine bir itirafçı polis memurun sayesinde ulaşıldı.”

Darbe Girişimini Öven Paylaşımları Nedeniyle…

“Eğitim-İş Sendika başkanı Ahmet Mantaş hakkında da çok tartışma konusu yaratıldı. Sendika başkanın alınma sebebi örgüte mensup olması değildir. Biliyorsunuz, Darbe girişimi OHAL kapsamında ağır bir suç olarak görülmektedir.Bu kişinin sosyal ağ paylaşımlarında ise darbeyi övücü, arkasında duran açıklamaları bulunuyor. Bu kişiye bilgilendirme Milli eğitim müdürlüğü tarafından yapıldı. Fakat daha sonra bana intikal eden evraklarda hepsini gördüm. Paylaşımlarında darbe girişiminin tamamen bir senaryo ve oyun olduğu yönünde ağır eleştiriler bulunuyor. Suç ve suçluyu övücü paylaşımları olduğu için görevden uzaklaştırılmıştır. Olayla ilgili hukuki süreç devam edecektir.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir