Vali Erkal İş İnsanları ile Bir araya Geldi

16 Aralık 2015

ÇASİAD’ın geleneksel olarak düzenlediği “ÇASİAD ile Gündem” toplantılarının, bugünkü konuğu Vali Hamza Erkal oldu.

İş dünyasından, Çanakkale’nin turizm destinasyonlarına, tarımdan, Çanakkale’nin altın ve termik santraller geleceğine kadar birçok soruyu cevaplayan Vali Erkal; konuşmasında Çanakkale’de henüz siyanürle altın madenciliği yapılmadığının, termik santrallerinde hepsini Çanakkale’nin farklı yerlerine yapmaktansa belli bir alanda toplanmasının ve çevreyi kirletmeyecek tedbirlerin alınması şartıyla kurulmasının yerinde bir karar olacağını belirtti.

“Tarım, Turizm Çanakkale İçin Önemli”

Çanakkale’de tarım ve turizmin önemli bir yer kapladığını söyleyen Vali Erkal; tarımla ilgili olarak “Çanakkale tarımı ülke geneline göre oldukça üst sıralarda. Bu da tarım arazilerinin korunması ve tarıma dayalı ekonominin geliştirilmesi için çaba harcamamız gerektiğini ve bu alana yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorum” dedi. Turizm için yeni destinasyonlar yaratılması gerektiğini söyleyen Vali Erkal; “Artık çağımız internet ve bilişim çağı, çağın imkânlarını Çanakkale’nin turizmi için kullanmalıyız. Ne yapabiliriz derseniz örneğin bugün kullandığımız cep telefonları üzerinden her türlü bilgiye ulaşabiliyoruz. Çanakkale Turizmi için bir web sitesi yaptırıp Çanakkale’yi bu site üzerinden tanıtabiliriz. İnternette girip Çanakkale’yi araştıran insanlar “nerede ne yapılır, nerede ne var ne yenir ne içilir” gibi bilgi sahibi olabilirler. Bunun dışında Destinasyon alanları yaratmalıyız, ilimizde turizm için müthiş bir potansiyel var bunları bir an önce hayata geçirmek isteriz” diye konuştu.

“İş İnsanları Yeni Fırsatlar Çıkaracaktır”

ÇASİAD Başkanı Erdal Akarsu’nun, terör ve Rusya konularında iş dünyasını yavaşlattığını belirten açıklamasına cevap veren Vali Erkal; “Rusya ile aramızdaki krizden kimin daha çok zarar göreceğini önümüzdeki aylarda daha iyi göreceğiz. Bir örnek vermek istiyorum; tarım ürünleri sattığımız Rusya şuan da bize ambargo uyguluyor ve bu ihtiyaçlarını karşılamak için Gürcistan gibi ülkelerden tarım ürünleri ithal ediyor. Gürcistan’ın tarım üretimi yok, onlar ne yapıyor? Bizden ithal edip Rusya’ya daha pahalıya satıyorlar. Rusya bizden örneğin 1 kg tarım ürününü 1 Euro’ya alıyorsa şu an Gürcistan’dan aynı ürünü 3 Euro’ya ithal ediyor. Arada kazanan Gürcistan oluyor. Uzun vadede Rusya bunu ne kadar sürdürebilir bekleyip göreceğiz. Bizim iş insanları ekonomik krizlerden fırsatlar çıkartmasını bilen insanlardır. Bu krizlerden de fırsatlar çıkartmayı yaratmayı bileceklerdir” dedi. Toplantıda ayrıca konuşan Erdal Akarsu; 2016 yılında Expotroia fuarının yapılmayacağını duyurdu.

“Siyanür Kullanılmıyor, Termik Santraller Belli Bir Alanda Toplanabilir”
Toplantının sonunda gazetecilerin sorunlarını cevaplayan Vali Hamza Erkal, Çanakkale’nin altın madeni ve termik santral geleceğine şu ifadelerle açıklık getirdi:

“Sizler kadar bizde içinde yaşadığımız çevreyi korumak istiyoruz. İnsanların yaşanabilir bir çevrede yaşamasını sağlamak ayrıca anayasal bir haktır. Siyanür ile altın madenciliğine gelirsek; şu anda bölgede siyanürler altın çıkartması yaşanmıyor. Konuyla ilgili olarak hazırlanan raporları okudum. Söz konusu tesislerde atık su havuzları kurulduğu siyanürlü toprakların bu havuzlarda arıtıma tabi tutulacağı belirtiliyor. Yani siyanürlü topraklar bu havuzlarda işlemden geçecek su, toprak ve siyanür ayrıştırılacak, su da toprak da siyanür de tekrar tekrar kullanılmak üzere bu havuzlardan faydalanılacağı belirtiliyordu. Eğer bu şekilde çalışırlarsa sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. Aynı konu termik santraller içinde geçerli. Çan’da termik santrallerin hava kirliliği yarattığı açık. Ülkemizin de enerjiye ihtiyacı olduğu bir gerçek. Bunların hepsini Çanakkale’nin farklı yerlerine yapmaktansa belli bir alanda toplanması ve çevreyi kirletmeyecek tedbirlerin de alınması şartıyla kurulmalıdır. Hava filtreleri olmalı, deniz ve içme suyuna zarar vermeyecek arıtma tesisleri olan termik santraller kurulsun istiyoruz. Sizlerin ve halkımızın endişeleri bizlerin de endişeleridir”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir