Vali Güngör Azim Tuna, Cemevi’ni Ziyaret Etti

30 Ocak 2013

Vali Güngör Azim Tuna geçtiğimiz günlerde Cemevi’ni ziyaret ederek Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Şube Başkanı Metin Mutlu ve yönetim kurulu üyeleri ile bir araya gelerek sohbet etti.

Ziyaret esnasında Vali Tuna Türkiye bu manada çok mesafe kaydetti, mühim olan insanımızın birbirine hangi gözle baktığıdır. Türkiye geçmişten aldığı mirasla çok büyük bir kültürel zenginliğe sahiptir. Bizim inanç ve kültür alanındaki çeşitliliğimiz, farklılığımız bir ayrımın ötesinde bir zenginlik olarak addedilmelidir. Artık dünyada yaşanan değişimler etkisini her alanda göstermektedir. Türkiye eski Türkiye değildir. Dünyada sınırların hiçbir önemi kalmamıştır. Dünyanın bir ucunda yaşanan bir gelişme diğer ucunu da etkileyebilmektedir. Bilgi çağı, iletişim çağı, teknolojinin gelmiş olduğu son durum göz önüne alındığında dün yapılan kimi değerlendirmelerin bugün daha farklı değerlendirildiğini müşahede ediyoruz. Çok kültürlülük denildiğinde bilhassa Avustralya’yı örnek vermek istiyorum. Geçtiğimiz aylarda resmi görüşmeler gerçekleştirmek üzere Avustralya’da idik. Orada yaşayan insanlar çok kültürlülük çerçevesinde kendilerini ifade etmektedirler. Elbette ki ülkemizde de geçmiş yıllara nazaran önemli gelişmeler kaydedilmektedir. Bu manada Çanakkale aslında birlik ve beraberliğin en güzel örneği kadim adresidir.

1915’de Çanakkale cephesinde 131 Askerlik Şubesinden gelerek mücadele edenler dil, din, ırk, meşrep ve mezhep ayrımı göstermeksizin bu topraklarda kahramanca savaşarak ya şehit yada gazi olmuşlardır. Bu gün de o birlik ve beraberlik olgusu ülkemizin dört bir yanında devam etmektedir. Zaman zaman yaşanan kimi olumsuzluklar elbette ki hep birlikte hep birlikte küsmeden, darılmadan çözebileceğimiz konulardır. Çanakkale’de zaten bir hoşgörü ortamı var, bu ortama zarar verecek şeyleri hep birlikte önlememiz lazım, sizlerde çekinmeyin bir sorununuz olduğunda, birlikte yapılacak bir etkinlik olduğunda rahat bir şekilde gelebilirsiniz. Kapımızın her zaman açık olduğunu ifade etmek istiyorum dedi.

Ziyaretten duydukları memnuniyeti ifade eden Cemevi yetkilileri “Sayın Valinin ziyaretleri bizleri memnun etti, bizim kapımız Sayın Valimize her zaman açıktır” diyerek bir kez daha teşekkür ettiler.

Ziyaretin ardından bir başka gün Cemevi yetkilileri ile ikinci kez bir araya gelerek Vali Güngör Azim Tuna semah gösterilerini izleyerek oradaki sohbete katılıp birlikte temennide bulundular. Vali Tuna Semah sonrası çeşitli ikramlarda bulunan vatandaşlarımıza teşekkür ederek, çocuklara Valiliğimiz kültür yayınlarından kitap ve oyuncak hediye etti.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir