Vali Güngör Azim Tuna ve Beraberindeki Heyet Avustralya’da

Vali Güngör Azim Tuna ve Beraberindeki Heyet Avustralya’da
21 Kasım 2012

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna ve beraberindeki heyet, Avustralya hükümeti Gazi İşleri Bakanlığı’nın davetlisi olarak, Çanakkale Savaşlarının 100. Yıl dönümü başta olmak üzere tarım, turizm ve eğitim alanlarında bir dizi temaslarda bulunmak üzere, Avustralya’da bulunuyor.

Ziyaretin ilk durağı Batı Avustralya Eyaletinin başkenti Perth şehrinde gerçekleşti. Oldukça yoğun geçen programda Vali Tuna ve beraberindeki heyeti, Gazi İşleri Bakanlığı yetkilileri, Komisyon Başkan yardımcısı Peter Kıng, Gazi İşleri Bakanlığından Mat Hardy ve Türkiye Fahri Konsolosu Cahit Yeşertener karşıladı.

Programda ilk olarak Vali Güngör Azim Tuna, Vali Yrd. Bekir Sıtkı Dağ, Valilik Özel Kalem Müdürü Mahmut Akkuş, Orman ve Su İşleri Bakanlığı III. Bölge Müdürü İsrafil Erdoğan, Türk Dernek ve Vakıfları, Sivil Toplum Kuruluşları ve Türk okullarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Türkiye Fahri Konsolosu Cahit Yeşertener tarafından Vali Güngör Azim Tuna onuruna akşam yemeği verildi. Vali Tuna, Yemekte yaptığı konuşmada; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıyla burada aynı masa etrafında bir araya gelmekten ve vatandaşlarımızın Batı Avustralya’da saygın bir konumda olmaları, beni mutlu etti. Sizler, bizlerin buradaki temsilcilerisiniz. Yaşadığınız her sevinciniz sevincimiz, her acınız acımızdır. Ne kadar uzakta olsak da bugün 2015 yılı hazırlıkları vesilesiyle, sizlerle bir aradayız. 2015 yılını görkemli bir şekilde kutlamak istiyoruz. Sadece Türkiye’nin değil, aynı zamanda yurt dışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımızın ve sivil toplum kuruluşlarımızın da görüşleri bizler için değerlidir. Bu itibarla, 2015’e hazırlanırken sizlerin de katkılarıyla Avustralya’da, Yeni Zelanda’da ve Çanakkale Savaşları’na katılan diğer ülkeler başta olmak üzere, yurt dışında yaşayan bütün vatandaşlarımızın bu heyecana ortak olmalarını ve bu projeye katkı sunmalarını bekliyoruz.” dedi.

Vali Güngör Azim Tuna Avustralya’da Damla Kolejini Ziyaret Etti
Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna ve beraberindeki heyet, Avustralya ziyaretlerinin ikinci gününde, Perth Şehrinde bulunan Türk Okulu Damla Koleji’ni ziyaret etti. Vali Tuna, ilköğretim öğrencilerinden oluşan halkoyunları ekibi karşıladı. Öğrenci velileri ve Türk Derneklerinin Vali Tuna’nın onuruna verdiği yemekte Orman ve Su İşleri Bakanlığı III. Bölge Müdürü İsrafil Erdoğan, Çanakkale Savaşlarıyla ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

Ardından Vali Tuna, 2015 projelerini anlattı. Konuşmasında: “Çanakkale, milletimizin nazarında müstesna bir öneme sahip bir yer. Yaklaşık 100 yıl kadar önce verilen mücadelede, çöken imparatorluğun küllerinden doğduğu ve Atatürk’ün liderliğinin daha belirgin hale geldiği bir durum yaşandı. Milletimiz, tek yürek olarak cepheye koştu ve fedakarca savaştı. Orada birçok millet, Mehmetçiği tanıma fırsatı buldu. Bugün artık kendi dedelerimizi Avustralyasıyla, Yeni Zelandalısıyla, hep beraber anıyoruz. 100. Yıl bizler için olduğu kadar, Avustralya ve Yeni Zelanda içinde önemli. Milli bilinç açısından büyük bir önem atfediyorlar. Bizler, 2015’te tüm dünya ülkelerini ilimize davet edeceğiz. Belki bir çok dünya lideri burada olacak. 2015 te bir Barış Konferansı ve bir Barış Müzesi yapmak istiyoruz.2015 hazırlıklarımız hızla devam ediyor. 100. Yıl Koordinasyon Merkezini kurduk. Web sayfamız da faaliyette. Bir kez daha siz değerli vatandaşlarımızın vereceği katkıyı büyük bir sabırsızlıkla beklediğimi ifade ediyorum. Ben ve heyetim, bir kez daha bu anlamlı günde sizlerle olmaktan dolayı duyduğum mutluluğu ifade ediyor ve tüm vatandaşlarımı Çanakkale’ye davet ediyorum.” dedi.

Yemeğe, Gazi İşleri Bakanlığı Komisyon Başkanı Peter King ve Gazi İşleri Bakanlığı’ndan Mat Hardy, Türkiye Fahri Konsolosu Cahit Yeşertener, Batı Avustralya Kültür Derneği, Barış Kültür ve Eğitim Vakfı, Damla Koleji Intercultural Harmony Association, Süleymaniye Vakfı yönetimi ve aralarında bir çok Türk Derneklerinin yer aldığı Sivil Toplum Kuruluşları katıldılar.

Vali Güngör Azim Tuna ve Beraberindeki Heyet Dünya Gıda Günü Festivalinde
Avustralya temaslarına beraberindeki heyetle devam eden Vali Tuna, Batı Avustralya Eyaleti Genel Valisi Malcolm McCusker ile görüştü. Görüşmede, Genel Vali McCusker, daha önce İstanbul, Efes ve Çanakkale’ye geldiğini, fakat 2015 çalışmalarının kendisini heyecanlandırdığını dile getirdi.

Vali Tuna da 2015 hazırlıklarının hızla devam ettiğini ve bu konuyla ilgili Avustralya Hükumeti yetkilileri ve Gazi İşleri Bakanı Warren Snowden, Gazi İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ian Campbel, Anzak Anma Törenleri 100. Yıl Komitesi Başkanı Angus Houston ve Gazi İşleri Bakanlığı 100. Yıldan sorumlu Müsteşar Yardımcısı Tim Evans ile görüşmeler yapacağını, bu görüşmelerin ışığında, Hükumetlerin de görüşleri doğrultusunda büyük bir organizasyon gerçekleştireceklerini dile getirdi. Vali Tuna, Genel Vali McCusker’ı 100. Yıl etkinliklerine davet etti, Daha sonra ikili beraberce Dünya Gıda Festivalindeki Türkiye standında birlikte fotoğraf çektirerek stanttaki yöresel yemekleri denedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir