Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Vali Tuna, Batı Avustralya Eyalet Başkanı Colin Barnett’i Ziyaret Etti

Vali Tuna, Batı Avustralya Eyalet Başkanı Colin Barnett’i Ziyaret Etti

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna ve beraberindeki heyet, Batı Avustralya Eyalet Başkanı ve aynı zamanda Eyalet Kalkınma Bakanı olan Colin Barnett’i ziyaret etti. Liberal ? Ulusal Eyalet Hükumetinin Başkanı olan Colin Barnett, Batı Avustralya’nın ekonomik kalkınmasındaki görevleriyle tanınıyor.

Vali Tuna’yı kapıda karşılayan Colin Barnett ile makama geçildikten sonra ilk olarak ziyaretçi defteri imzalandı. Başkan Barnett, ziyaretinden ötürü Vali Tuna’ya teşekkür ederek, Batı Avustralya hakkında bilgi verdi.

Vali Tuna konuşmasında: “Türk vatandaşlarımızla yaptığım görüşmelerde burada huzurlu bir şekilde yaşadıklarını ifade ettiler. Öncelikle bu durum için sizlere teşekkür ediyorum. Türkiye ? Avustralya ilişkileri 100. Yılına doğru ilerliyor. Savaşın sonlarına doğru ilişkiler dostluğa dönüşmüş, bugün de şüphesiz en canlı örneğini yaşıyoruz. Anzak törenlerinde önemli organizasyonlarla bir araya geliyoruz. 2015 ile ilgili olarak Hükumet yetkililerimiz ve Gazi İşleri Bakanlığı’nızla gerçekleştireceğimiz görüşmelerde 2015 yılı için bir yol haritası çıkacağını umuyoruz. Karşılıklı olarak sorunlar ve beklentiler masaya yatırılacaktır. Ben sizin bilhassa kalkınma alanındaki çalışmalarınızı biliyorum. Çanakkale yenilenebilir enerji kaynakları ve jeotermal açısından önemli bir bölge ve de yatırımcı için adeta bir cazibe merkezidir. 671 km’lik sahil şeridi, %54’lük ormanlık alanı, 5000 yıllık Troya’sı, yer altı yer üstü potansiyeli ve en önemlisi 1915 tarihiyle, müstesna bir öneme sahip. Biz 2015 Anma Törenlerinde Dünya Barışına önemli bir katkıda bulunabiliriz. Geçmişte savaşıp da bunu güçlü bir dostluğa dönüştürmüş başka ülkeler yok. Bu nedenle 2015 yıl bakımından, fırsatlar yılı olacaktır. Biz 2015’te bir Barış Konferansı düzenlemeyi ve Barış Müzesi kurmayı planlıyoruz. 2015 ile ilgili hazırlıklarımız tüm hızıyla devam ediyor.” dedi.

Türkiye’nin ekonomik durumu hakkında bilgi almak isteyen Eyalet Başkanı Colin Barnett’e Vali Tuna, ekonomik göstergeleri, her geçen yıl artan kişi başına düşen Milli Geliri, iş bağlantılarını, ihracat rakamlarını, yabancı yatırımcılar için büyük fırsatlar olduğunu dile getirdi. 2015’te kendilerini Çanakkale’de ağırlamaktan mutluluk duyacağını dile getiren Vali Tuna, Gelibolu, Troya ve Atatürk kitaplarını hediye etti.

Yaklaşık 45 dakika süren görüşme sonrası Colin Barnett, Vali Tuna’ya yeni hizmet binasını ilk ziyaret eden kişi olduğunu ifade etti. Görüşme Salonunun dışında da Türk Bayrağının, diğer bayraklar arasında yer alması nedeniyle Vali Tuna ve beraberindeki heyet hatıra fotoğrafı çektirdi.

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir