Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Vali Tuna, Avustralya ve Yeni Zelandalı Bakanlarla 2015’i Görüştü

Vali Tuna, Avustralya ve Yeni Zelandalı Bakanlarla 2015’i Görüştü

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Avustralya ziyaretinin Canberra durağında havaalanında Gazi İşleri Bakanlığı’ndan Jude Van Konkelenberg ve Shaun Carroll, Türkiye Canverra Büyükelçiliğinden ikinci katip Taylan Aydın ve Başmüsteşar Sibel Müderrisoğlu tarafından karşılandı.

Avustralya Savaş Müzesi’nde incelemelerde bulunduktan sonra, beraberindeki heyetle Atatürk Anıtı’nı ziyaret ederek anıta çelenk koyan Vali Tuna, öğlen sonrasında Avustralya Gazi İşleri Bakanı Warren Snowdown, Yeni Zelanda Savunma Bakanı Nathan Guy, T.C. Büyükelçisi Reha Keskintepe ile Parlamento Binasında bir araya geldi. Yaklaşık iki buçuk saat süren toplantıda, 2015 çalışmalarıyla ilgili, karşılıklı görüş alış verişinde bulunuldu.

Avustralya ve Yeni Zelanda’nın beklentilerini cevaplayan Vali Güngör Azim Tuna; “İyi bir planlamayla görkemli bir etkinlik yapmayı arzu ediyoruz. Burada tüm etkinlikleri bir güne sığdırmak yerine, daha geniş zamana yaymalıyız. Ayrıca 2015 hem Avustralya’da, hem de Türkiye’de Kültür yılı olarak, Sayın Başbakanımız tarafından ilan edildi. Burada sanatsal ve kültürel faaliyetlerin daha yoğun olması, her iki toplumun birbirini anlamasını ve iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da kuvvetlenmesini sağlayacaktır.” dedi.

Daha sonra 2015 çalışmalarının sadece hükümetler nezdinde değil, aynı zamanda üniversitelerin ve sivil toplum kuruluşlarının görüşlerinin de önemli olduğunu dile getirdi. Çanakkale’de, Simülasyon Merkezinin açıldığını, Panorama 1915 müzesinin yapılacağını, Troia Müzesi’nin ise ihalesinin gerçekleştirildiğini ve tamamlanmasıyla bölgenin önemli bir cazibe merkezi olacağını dile getirdi. 2015 ile ilgili çalışmaların gündemlerinden düşmediğini ve 2015’in tarihi bir fırsat olması nedeniyle, iyi değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir