“Çanakkale Savaşları’nın 100’üncü Yılı İçin Ankara’da 2015 Ajansı Kurulacak”

“Çanakkale Savaşları’nın 100’üncü Yılı İçin Ankara’da 2015 Ajansı Kurulacak”
13 Mayıs 2013

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna düzenlediği basın toplantısında Çanakkale’nin de temsil edildiği Çin’in Shanghai şehrinde düzenlenen Uluslararası Gıda Fuarı’ndaki temasları, Çanakkale Savaşları’nın 100’üncü yılı olan 2015 yılı için gelişmeleri ve Eskişehir’e atanmasıyla ilgili konuları değerlendirdi.

Çin’in Shanghai kentinde 7-9 Mayıs 2013 tarihleri arasında gerçekleşen Uluslararası Gıda Fuarı’yla ilgili değerlendirme yapan Tuna Çin’in sadece Çanakkale için değil, Türkiye için önemli bir ülke olduğunun altını çizerek bu kadar büyük bir ülkenin ihtiyaçlarının da çok fazla olduğunu söyledi. Çin’e olan gıda ve tarım ürünleri ihracatının önemli derecede artış göstereceğini kaydeden Tuna, bunda fuara katılarak önemli bir Çin tecrübesi edinen Çanakkale’nin de payı olacağını sözlerine ekledi.

Çanakkale Savaşları’nın 100’üncü Yılına Özel Ajans Kurulacak
Çanakkale Savaşları’nın 100’üncü yılı olan 2015’e yönelik Başbakanlık merkezli ve hatırı sayılır bütçeli bir ajans kurulacağını açıklayan Vali Güngör Azim Tuna, “Bu işin yasal bir zemine oturması gerekiyordu. Ankara’da bir mevzuat çıkıp bir organizasyon yapılması gerekiyordu ki bütçesi olsun. Bütçe olmadan, kaynak olmadan bir şey yapılmıyordu. Buna rağmen kendi bütçemizle, özel sponsorluklarla bir şeyler yapmayı hedefliyorduk, altyapısını yavaş yavaş oluşturmaya başlamıştık. 2015’e yönelik Ankara merkezli bir ajans kurulacak. Bunun içinde Çanakkale Valisi de olacak. Ama bu konu sadece Çanakkale’yi değil tüm Türkiye’yi ilgilendiriyor. En azından 4-5 bakanın koordinasyon kurulunda olacağı, yürütme kurulunda da bazı bakanlıkların müsteşarları ile Çanakkale Valisi’nin de bulunacağı Başbakanlık merkezli bir müsteşar başkanlığında oluşturulacak yürütme kurulu olacak. Hatırı sayılır bir bütçe olacak ve hızlı bir şekilde çalışmalar başlayacak. Bizim Çanakkale olarak oluşturduğumuz koordinasyon merkezi de bu ajansa katkı verecek” dedi.

“Çanakkale Sevdamız Bitmeyecek”
Vali Tuna, bir gazetecinin sorusu üzerine, Valiler kararnamesiyle Eskişehir’e atanması ile ilgili memuriyet yaşamında bazı işlerin ani gelişebildiğini belirterek atamayı hükümetin takdiri olarak değerlendirip saygı duyduğunu söyledi. Çanakkale’yi çok sevdiğini sözlerine ekleyen Vali Tuna, “Çanakkale’yi çok sevdik, kaynaştık. Burada bulunduğumuz süre içinde birtakım işler yapmaya çalıştık. Devam eden işlerimiz vardı. Onlar yine devam edecek, kalmayacak. Kaldığı yerden bu bayrağı devralan arkadaşımız da eminim ki Çanakkale’yi ileri noktalara götürmeye çalışacak. ‘Hayırlı olsun’ diyelim herkes için ama Çanakkale sevdamız bitmeyecek.” dedi.

[Görsel: Arşiv]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir