Vali Tuna: “ÇED Raporu Toplantılarında Dozaj Aşılıyor”

21 Şubat 2012

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, altın madeni konusunda yapılan ÇED raporu değerlendirme toplantılarında bazı kesimlerin bu duruma aşırı tepki göstermelerini eleştirerek, “Tepkilerde dozaj aşılıyor. Bir köyde ÇED raporu toplantısı yapılacak. Bazı kesimler köyde bulunanları mahalle baskısından da öte etki altına alıyorlar. Karşı guruba söz hakkı tanımıyorlar. Buradan açıkça söylüyorum. Bunlara artık müsamaha göstermeyeceğiz. Bu böyle bilinsin” dedi.

Valilikte basın mensupları ile bir araraya gelen Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, yapılan çalışmalar hakkında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Çanakkale’nin marka kent olması için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini belirten Vali Tuna, “Bu kapsamda çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca bir süre önce ilimizde “2012 Turizm Zirvesi” konulu toplantı yaptık. Bir süre sonra da Belgrad ve Almanya’da yapılacak turizm fuarlarına katılarak ilimizin tanıtımını yapacağız” dedi.

Vali Tuna, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 97. yıldönümü kutlamalarını bu yıl 2 haftaya yayacaklarını da belirterek, “Bu konuda program hazırlıklarımız sürüyor. Birkaç güne kadar programlarımızı kesinleştirip davetiyelerimizi hazırlayacağız. Bu 2 haftalık süre içinde il merkezi ile ilçelerimizde çeşitli etkinlikler yapacağız. Ayrıca Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda yapımı tamamlanan simülasyon merkezimizi de 18 Mart törenleri sırasında açmayı planlıyoruz” dedi. Vali Tuna, Eceabat ilçesine bağlı Ağderesi mevkiinde yapılması planlanan “1915 Panoramik Müzesi” ile ilgili de açıklamalarda bulunarak, “Müze yeri ile ilgili bazı tepkiler var. Tabi kimse şehitlerimizin üzerlerine böyle bir yerin yapılmasını istemez. Ancak bu konuda Anıtlar Kurulu’ndan alınmış bir onay var. Bu yeri yapacak olan da özel bir firma. Bu konuda görüşmeler devam ediyor” dedi.

Vali Tuna, konuşmasında yat limanı konusunda da açıklamalarda bulunarak, “Bu projeyi önemsiyoruz. Bazı kesimler şehrin gelişmesini ve büyümesini istemiyor olabilir. Bunlara da saygı duymak gerekir. Ancak kentin çoğunluğu yat limanını istiyorsa bu yapılır. ÇED süreci de devam ediyor. Burada herkes düşüncelerini aktarır. Bunun ardından da çıkacak rapora göre gereken yapılır” dedi.

Vali Tuna konuşmasında altın madeni konusunda yapılan ÇED raporu değerlendirme toplantılarında bazı kesimlerin bu duruma tepki göstermeleri hakkında da ilginç açıklamalarda bulundu. Vali Tuna, ÇED raporu toplantılarında bazı kesimlerin tepkilerinde dozajı aştıklarını belirterek, “Bir yerde ÇED raporu konusu ele alınırken bazı guruplar buna tepki gösteriyor. Bu olabilir. Buna birşey demiyoruz. Ancak tepkilerde dozaj aşılıyor. Bir köyde ÇED raporu toplantısı yapılacak. Bazı kesimler köyde bulunanları mahalle baskısından da öte etki altına alıyorlar. Karşı guruba söz hakkı tanımıyorlar. Buradan açıkça söylüyorum. Bunlara artık müsamaha göstermeyeceğiz. Bu böyle bilinsin” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir