Vali Tuna Kentteki Gelişmeleri Değerlendirdi

Vali Tuna Kentteki Gelişmeleri Değerlendirdi
02 Temmuz 2011

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün bu ay içerisinde Çanakkale’ye geleceğini belirterek, gerekli hazırlıklara başladıklarını ifade etti.

İl genelindeki yatırımlarla yapılan diğer çalışmalar hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Tuna, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü bu ay içerisinde Çanakkale’de ağırlamaya hazırlandıklarını belirterek, “Cumhurbaşkanımızı ilimizde en iyi şekilde ağırlamak için çalışmalarımıza şimdiden başladık. 1 günlük bir ziyaret için ilimize gelecek olan Cumhurbaşkanımız valilik, belediye, Ticaret Sanayi Odası ve üniversite ziyaretlerinin dışında halkla da içiçe olacak. Cumhurbaşkanımızın ilimize kesin geliş tarihi belirlenmeye çalışılıyor” dedi.

“ÜNİVERSİTE İÇİN OLUŞTURDUĞUMUZ GÜÇBİRLİĞİNDEN UMUTLUYUM”

Vali Tuna, konuşmasında üniversiteye destek sağlanması amacıyla oluşturulan güçbirliği çalışmalarının bütün hızıyla sürdüğünü de belirterek, “Bir süre önce Belediyle başkanımız ve rektörümüzle birlikte gerçekleştirdiğimiz toplantının ardından üniversitemize destek sağlanması için güç birliği yapmıştık. Bunun ardından ilk olarak İstanbul’da Kale Gurubu Onursal Başkanı İbrahim Bodur’u ziyaret ettik ve kendisine üniversitemize destek sağlaması konusunu görüştük. Kendisi de bu konuda bizlere destek sözü verdi” dedi.

“İSTANBUL UÇUŞLARINDA ATATÜRK HAVALİMANI BİZİM İÇİN ÖNEMLİ”

Vali Tuna, Çanakkale’nin havayolu ile ulaşımı konusuna büyük önem verdiklerini de ifade ederek, “Bu kapsamda Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ile bir görüşmemiz oldu. Bizim için Çanakkale’de havayolu ile ulaşımda İstanbul uçuşları çok önemli. Bizler bu uçuşların Sabiha Gökçen Havalimanı yerine Atatürk Havalimanına yapılmasını istiyoruz. Bu isteğimizi de Topçu’ya ilettik. Eğer uçuşlar Atatürk havaalanına yapılırsa uçakların tamamen dolacağını ve bilet bulmada sıkıntı yaşanacağını kendisine ilettik. Ancak kendisi bu yıl için bunun olamayacağını söyledi. Yine de gelecek yıl için umutluyuz” dedi. Vali Tuna, Çanakkale Havaalanının büyütülmesi için çalışma yapılacağını da belirterek, “Bunu da büyük ihtimalle 2012 yılının ilk 3 ayında yapmayı planlıyoruz. Tabii büyütme çalışmaları sırasında havaalanının bir süre kapanması söz konusu olacak. Ancak ilimizin geleceği için eğer bir süreliğine havaalanı kapanacaksa bunu yapmaya hazırız. Yeter ki genişletilecek havaalanının ardından ilimiz bundan büyük fayda sağlasın” dedi.

“AKBAŞ ŞEHİTLİĞİNİ DÜZENLEYECEĞİZ”

Vali Tuna, Özel İdare Müdürlüğü olarak Gelibolu Yarımadası’nda bulunan Akbaş Şehitliği’ni yeniden düzenleyeceklerini de belirterek, “Yarımadadaki şehitliğimizi Özel İdare Müdürlüğü olarak onarıp restore ederek gerçek kimliğine kavuşturacağız. Yaklaşık 150-200 bin TL’ye maolacak bu çalışmanın kısa sürede başlatmaktan yanayız” dedi. Vali Tuna, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda 65 milyon dolara malolacak Simülasyon Merkezi ile ilgili çalışmaların bütün hızıyla sürdüğünü de belirterek, “11 simülasyon odasının bulunacağı merkezinin çatı kısmı kapatılmış durumda. Cihazlar da geldi. Simülasyon Merkezi’nde Çanakkale platformu, Nusret Mayın Gemisi, Seyit Onbaşı, siperler ve cephe savaşları, hologram odası ve Modern Türkiye gibi odalar bulunacak. Bu merkez Ekim ayı içerisinde tamamlanacak” dedi.

“ŞEHİTLER ABİDESİ VE KİLİTBAHİR KALESİ AYDINLATILACAK”

Vali Tuna, Tarihi Kilitbahir Kalesi ile 253 bin şehidin anısına yaptırılan Şehitler Abidesi’nin gece aydınlatmasının yapılması için gerekli çalışmalara başlandığını da belirterek, “Bu konuda ilgili birimlerle görüşüldü. Sorunlar ortadan kalktı. Tarihi yerlerimiz bundan sonra ışıl ışıl olacak” dedi. Eceabat ilçesine 500 ile 750 kişi kapasiteli öğrenci konuk evi yapımı konusunda çalışma yapıldığını da belirten Vali Tuna, bu tesisin Vilayetler Hizmet Birliği kanalı ile gerçekleştirileceğini belirtti.

“TERZİOĞLU VAKFI OLARAK YENİ YURT VE FAKÜLTE BİNASI YAPACAĞIZ”

Vali Tuna Hüseyin Akif Terzioğlu Vakfı olarak üniversiteye bu zamana kadar gerekli katkıyı sağlayamadıklarını da belirterek, “Bu konuda da üzerimize düşen görevi yapacağız. Üniversitemize bir fakülte binası yapmaktan yanayız. Ayrıca bir yurt yapım planımız da var” dedi. Atatürk Caddesi üzerinde Kredi Yurtlar Kurumu’na ait eski bir yurt binasının bulunduğunu da belirten Vali Tuna, “Yetkililer bu binayı güçlendireceklerini belirttiler. Bizlerde bunun yerine yenisinin yapılmasının daha faydalı olacağını Genel Müdürlüğe ilettik. Sonunda karar çıktı ve bu eski binanın yıkılıp yerine 750 kişilik modern bir yurt binasının yapılması kararı çıktı. Böylesi çok daha iyi olacak” dedi.

“YENİ DEVLET HASTANESİNİN İHALESİ BU YIL SONUNDA YAPILACAK”

Kepez beldesinde yapımı tamamlanan Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nin tamamlandığını ve içine gerekli malzemelerin gelmeye başladığını da belirten Vali Tuna, “Hastanemiz tamamlanmış durumda. Gerekli olan aletler gelmeye devam ediyor. Bu hastanemizi Ağustos ayında hizmete açmayı planlıyoruz. Ayrıca 400 yataklı Çanakkale Devlet Hastanesi’nin ihalesi de bu yıl sonunda yapılacak” şeklinde konuştu.

Çanakkale’nin turizminin her geçen gün arttığını da belirten Vali Tuna, “İlimizdeki otel sayısının artması, yeni otellerin yapılması bunun en büyük göstergesi. Ayrıca mevcut otellerimizin kalitelerini artırmaları da memnuniyet verici bir durum. Otellerimizin doluluk oranlarının her geçen yıl artması ilimizdeki turizmin hareketliğini gözler önüne seriyor” dedi.

Vali Tuna, Valilik binasının kapasitesinin yetersizliği konusunda da açıklamalarda bulunarak, “Milli Eğitim Müdürlüğü’nün buradan başka bir yere taşınması konusunda bir çalışmamız var. Bu konuda görüşmelerimiz sürüyor. Ayrıca Merkez İlköğretim Okulu’nun bulunduğu yeri de yıkıp oraya daha büyük modern bir okul yapmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir