Vali Tuna’dan Bakan Günay’a Hektor Hediyesi

15 Eylül 2012

Bir dizi açılış ve incelemelerde bulunmak üzere Çanakkale’ye gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Vali Güngör Azim Tuna’yı makamında ziyaret etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın hayalleri arasında yer alan hektor heykeli Vali Güngör Azim Tuna tarafından Bakan Günay’a hediye edildi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay valilik ziyaretinde yaptığı konuşmada Troia’nın bir anlamda kendi çağının İstanbul’u olduğunu belirterek; “Çanakkale’de resmetmeyi düşündüğüm Hektor’un başında miğfer bulunmuyor. Zeytin motifleri olan bir zeybek başlığını kafamda süslüyorum. Yani Anadolulu. Bu bölgede ben hep benzer şekilde giyinildiğini zannediyorum. Sırtında bir cepken, dizlerine kadar belki tozluk, çok da fazla iklim sıcak olmadığı için çok fazla böyle giyinilip, kuşanılmamış ve sadece savaşlarda belki miğfer. Savaşın dışındaki hallerde de başta bir güneşlik. Bu güneşliğin oyaları da zeytin motifleri olabilir. Düşündüğüm böyle savaşçı başlığıyla değil” dedi.

“Kendimi Likya’ya yakın hissediyorum”
Günay duygu bağı anlamında kendisini Likya’ya takın hissettiğini ifade ederek; “Likya’lılar buraya Troia Savaşları sırasında yardım etmeye gelmişler. Onun dışında Hititler gelmiş. Zaten Troia Savaşları’ndan sonra Hitit bölgesine gitmiş savaşçılar. Anadolu’da o dönem yaşayan bütün devletler, kavimler de gelmişler, Anadolu savunmasına yardımcı olmuşlar. Nasıl biz Çanakkale Savaşı’nda Anadolu topraklarında yaşayan herkesin, burada çeşitli illerden Mardin’den, Manisa’dan, Urfa’dan, Edirne’den herkesin farklı toprak kökenlerinden geldiğine ilişkin şahideler görüyorsak, bir anlamda Troia savunmasında da bunlar yaşanmış. Troia bir anlamda kendi çağının İstanbul’u. İstanbul bugün bizim için neyi ifade ediyorsa, o dönem için de Troia zannediyorum ki o tarihlerde de tüm Anadolu’da yaşayanlar için aynı anlamı taşıyor. 9 kez yıkılmış istilaya uğramış ve yeniden yapılmış ve bir anlamda Ege Denizi’nden iç denizlerde doğru geçişi kontrol eden çok önemli bir merkez. Daha sonraki yıllarda çeşitli olaylarla ağırlığını kaybetmiş, ama bir anlamda antik çağların İstanbul’u. O yüzden de dünyanın en büyük destanlarına bin yıllarca önce konu olmuş” diye konuştu.

Hektor Heykeli İçin Arazi Aranıyor
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Hektor heykeli için kaynağın hazır olduğunu, Çanakkale Belediyesi veya İl Özel İdaresi tarafından yer bulunması gerektiğini söyledi.

Çanakkale’de gezi ve incelemelerini sürdüren Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Hektor heykeli hayalinden vaz geçmediğini söyledi. Çanakkale Boğazı’ndan geçen gemilerin görebileceği büyüklükte bir heykel için maddi kaynağın hazır olduğunu söyleyen Bakan Günay, bir an önce gerekli arazinin bulunduğunda yapımına başlayabileceklerini vurguladı. Bakan Günay, “Hektor düşüncemden vazgeçmiş değilim. Hektor Anadolu savunmasının simgesidir. Binlerce yıl eskiye gidiyor. Bir anlamda bizim bu toprakları savunmak için verdiğimiz bütün o şehitlik destanı serüveninin ilk başlangıç noktasıdır. Onu bir savaşçı olarak değil, Anadolu’yu savunan bir yurtsever olarak bu toprakların bir fedaisi olarak Çanakkale’nin Anadolu yakasına şekillendirmek bir anıt olarak gerçekleştirmek konusunda ben hem fikrimi hem hazırlığımı sürdürüyorum. Bize Çanakkale Belediyesinden, Çanakkale Özel İdaresinden bir yer vermeleri lazım. O araziyi Ege’den gelirken Avrupa yakasında anıt gözüküyorsa bu yakada da böyle siperden eğilmiş bir Mustafa Kemal siluetinde ve bir Ege yerlisi kılığında tarihle bu günü sentez yaparak ve muhtemelen başında zeytin dalı hançerinin kabzasında eli ama katiyen çekilmiş değil. Savunmaya hazır bir hektor hayalim var. Arazi bulurlarsa kaynak sorunumuz da yoktur. Görkemli devasa, aydınlatılırsa gemilerden görülsün” dedi.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir