Vali Tuna’dan Spekülasyonlara Yanıt

08 Ocak 2013

Eski Köy Hizmetlerinin bulunduğu alanla ilgili yapılan tartışma ve çıkan spekülasyonlardan büyük rahatsızlık duyan Vali Güngör Azim Tuna, belediye meclisinde Ak Partili üyelerin ileri sürdüğü iddiaları “Koca, koca laflar edenler, ağzından çıkanları ölçüp biçerek konuşmalı” diye yanıtlarken Özel İdareye ait alanın komple değerlendirilmesinden yana olduğunu söyledi.

Sözlerine “Vali konağı oraya olmayacak” diye devam ederek tartışmalara son noktayı koyan Vali Tuna, bölgenin ticari alan, turizm alanı, işyeri veya lüks konut alanı olarak kullanılması gibi alternatifler üzerinde durulmasını desteklediğini ifade edip “Kamu kaynağını kimseye bağışlayacak durum yok. Konu gündemden düşmüştür” dedi. Vali Tuna son günlerde gündemi meşgul eden Vali konağı ile ilgili yaptığı açıklamada; “Bizim geldiğimizden beri kesinlikle aman şuraya bir vali konağı yapalım diye bir derdimiz olmadı. Olsaydı zaten bu zaman kadar yapılır biter ve biz içinde oturuyor olurduk. Biz 2 seneyi dolduracağız Çanakkale’ye geleli. Böyle şeylerle anılmak çok hoş bir şey değil. Şuanda bizim rahatımız da iyi bir sıkıntımızda yok. Şunu da biliyoruz ama Çanakkalelilerin gelen valiyi rahat ettirmek gibi bir derdi olmaması lazım. Bunu belediye meclis üyelerimizin tekrarlamasına gerek yok ama böyle koca koca laflar edecek insanların şöyle geriye dönüp bakıldığında bu memlekette insanların rahatı için neler yapılmış, kim ne fedakarlıklar yapmış bunları önlerine alıp bir bakmaları lazım. O noktada söylenecek çok şey var ama biz bunu söyleyemiyoruz. İnsan ağzından çıkan lafları biraz ölçerek ve tartarak söylemesi lazım. Şuna katılıyorum. Bizim sahil bandında yapılması gereken şeylerle ilgili olarak düşüncemiz kamu menfaatine hangisi daha çok değerli ise o iş yapılsın. Yeşil alan olup veya kamuya açıp kamunun istifade edebileceği bir alan olabilir. Buna bir itirazımız yok. Bunun için başka yerlerde olabilir. Orası bence Özel İdarenin menfaatine en çok nasıl yarayacaktır. Bence ticari alan olabilir. Otel olabilir. İşyeri olabilir. Lüks konut olabilir. Vali konağı en son olsun. Bunlardan önce o sahil bandına bu tarz şeyler yapılabilirse o kapsamda burası da değerlendirilebilir. Eğer komple bir değerlendirme yapılacaksa biz özel idare olarak nasıl ki Anafartalar Otelinden vazgeçtiysek, onu kamu menfaatine Çanakkale’ye sunduk isek Vali konağının yerini çoktan feda etmeye hazırız. Özel İdarenin menfaatine bir şeyler yapılsın. Gerekli projeler yapılsın biz işbirliğine hazırız. Belediye Başkanlığı bir çalışma yapıyorsa onun içinde yer alınabilir. Dolayısıyla Vali konağı oraya olmayacak” dedi.

“Troia müzesi ihalesi yapıldı”
Düzenlediği basın toplantısında Troia müzesi ihalesine de değinen Vali Tuna; “Troia müzesi konusunda Sayın Milletvekillerimizin çabasını bu işin bu noktaya gelmesindeki başarılarını göz ardı etmemek lazım. Troia müzesinin 3 Ocak’da ihalesi yapıldıysa eğer nu konuda koynu onların yakından takip etmelerinin büyük önemi var. İlimize hayırlı olsun diyoruz. Ancak ihale süreci tamamlanmadığı için bir şey diyemiyoruz. İhale yapıldı. Dosyaların açılması ve değerlendirilmesi 3-5 gün daha sürebilir. İstanbul Röleve Anıtlar bunu takip ettiği için bunlar ilimizin dışında gelişen hadiseler. Neticeden herkesi bilgilendireceğiz. 20 firmanın teklif verdiği bilgisini aldık. Bir hafta 10 gün içinde sonuçlanacaktır” diye konuştu.

“Yat limanında polemiğe girmek istemiyorum”
Yat Limanı ile ilgili polemiğe girmek istemediğini kaydeden Tuna; “Neticede biz o konuda Ticaret ve Sanayi Odamızın başlattığı bir girişim oldu. Bizde destek verdik. O girişimde Çanakkale Belediyesi de vardı. Gestaş ve Özel İdaremizde vardı. Buraya yat limanı olmasında kimsenin bir farklı düşünce içinde olduğunu zannetmiyorum ama yeri konusunda spekülasyonlar oldu. Zaman içerisinde bazı şeyler daha da netleşecektir. Burada bu işin olmasın diye kimsenin özellikle bir gayret içinde olacağını düşünmüyorum ama yeri konusunda sıkıntı var. En son gelişmelerden sonrada bu konuyu Belediye Başkanımız ve ÇTSO Başkanımızla görüşmedim ama görüşeceğim. Görüştükten sonra bazı şeyleri daha iyi değerlendirebiliriz” şeklinde konuştu.

Vali Güngör Azim Tuna basın açıklamasının ardından 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle basın mensuplarına karanfil dağıttı.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir