Valilik, Belediye ve Rektörlük’ten Üniversite İçin Güçbirliği Çalışması

Valilik, Belediye ve Rektörlük’ten Üniversite İçin Güçbirliği Çalışması
15 Haziran 2011

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin (ÇOMÜ) şehre olan katkısının önemine dikkat çeken Valilik, Belediye ve Rektörlük’le ortaklaşa güçbirliği çalışması yaptı.

Valilikte düzenlenen toplantıda bir araya gelen Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner ortak bir basın açıklaması yaptı. Toplantıda ortak basın açıklamasını yapan Vali Güngör Azim Tuna, üniversite ile kent ilişkilerinin Çanakkale’de tek bir kurumu aşan boyutlara ulaştığını belirterek, “Üniversite öğrenci ve personel sayısına ek olarak, sosyal, bilimsel, eğitsel, kültürel, ekonomik ve sanatsal faaliyetleriyle kentin toplumsal yaşamının önemli bir kısmını kaplamakta, kentten etkilenmekte ve kenti etkilemektedir. Üniversite aynı zamanda İnsana ve çevreye duyarlı kalkınma modeli olarak da Çanakkale’nin geleceğinde önemli bir rol oynayacaktır.Tüm bu veriler dikkate alındığında Çanakkale’nin geleceği üniversitededir. Üniversitenin sağlıklı bir şekilde büyümesi ise kentin üniversiteye sahip çıkmasına ve destek olmasına bağlıdır. Bu bilinçle Çanakkale Valiliği, Çanakkale Belediye Başkanlığı ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörlüğü Üniversitenin gelişimi için güç birliği yapmaya karar verdi. Bu çerçevede düzenli aralıklarla koordinasyon toplantılarının yapılması ve üniversite-kent ilişkilerinin bu toplantılarda ele alınması, üniversitenin sorunlarının birlikte çözülmesi ve büyüme stratejilerinin birlikte şekillendirilmesi kararlaştırıldı. Toplantılara ihtiyaç duyulması halinde adı geçen kurumların alt birimleri de katılabilecekler” dedi.

Üniversitenin gelmiş olduğu büyüklük dikkate alındığında Çanakkale’de tek bir kurumun veya birkaç kurumun işbirliğiyle çözülemeyecek sorunlarının olduğunu da beirten Vali Tuna, “Aynı şekilde üniversitenin sunduğu devasa fırsatlar göz önünde bulundurulduğunda işbirliği sadece Valilik, Belediye ve Üniversite ile sınırlı kalmamalı, tüm Çanakkale kurum ve kuruluşları (sanayi ve ticaret kuruluşları, Sanayi ve Ticaret Odası, esnaf birlikleri, odalar, baro, borsa, dernekler, konseyler, diğer ekonomik ve sosyal sivil toplum kuruluşları vb.) üniversite’ye sahip çıkmalıdır. Çünkü üniversite bu ile ve kente aittir. Onun gelişmesi Çanakkale’nin gelişmesidir. Bu vesileyle tüm Çanakkalelileri üniversitelerine sahip çıkmaya davet ediyoruz” dedi.

“ÜNİVERSİTE İLE İLGİLİ BÜTÜN SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNÜN SADECE ÜNİVERSİTENİN ÜZERİNE BIRAKILMASINI DOĞRU BULMUYORUM”

Toplantıda konuşan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da güç birliğinin önemini dikkat çekerek, “Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Çanakkale için önemi açıkça ortada. Üniversite ile ilgili bütün sorunların çözümünün sadece üniversitenin üzerine bırakılmasını da doğru bulmuyorum. Bu konuda yapılan güç birliğinin de bir ilk olduğuna inanıyorum. Burada yaptığımız ortak basın açıklaması da bir bağlayıcılık taşıyor. Ancak burada sadece valilik, belediye ve Rektörlüğün bu güç birliği içinde yer alması yeterli değil. Buna bütün Çanakkale’nin katılması ve kentlinin üniversiteye sahip çıkması gerekiyor” dedi.

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner ise yaptığı açıklamada Türkiye’de bir ilkin yaşandığını belirterek, “Üniversitenin sağlıklı bir şekilde büyümesi konusunda yaptığımız bu güçbirliği Türkiye’de belki de bir ilke imza atıyor. Makamlar geçici, üniversite ise kalıcıdır. Üniversitenin Çanakkale’ye ne kadar fayda getirdiğini bütün Çanakkaleliler bilmeli. Bizler üniversitenin gelişiminde yeterli olamayabiliyoruz. Bunun içinde şehirde herkesin bilinçlenmesi ve bu üniversite sahip çıkması gerekiyor. Bu kapsamda Valimizin katkıları ile belediye başkanımızın da katılımı sayesinde 3’lü bir güç birliği yapma kararı aldık. Buradan şunu açıkça söylemek istiyorum. Üniversite Çanakkale’nin geleceğidir. Bütün Çanakkalelilerin de bu geleceklerine sahip çıkmalarını istiyorum. Burada bizler güçbirliği kapsamında bir şeyler yapmaya çalışabiliriz. Ancak burada Ticaret Sanayi Odası, Esnaf Odaları ve diğer odalar ile kentlinin de üniversitenin gelişimine katkı sağlaması gerekiyor” dedi.

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, bu kapsamda ilk olarak İstanbul’da Kale Gurubu Onursal Başkanı İbrahim Bodur’u ziyaret edeceğini belirterek, kendisi ile üniversitenin gelişimi konusunda yapabilecekleri hususları görüşeceğini belirtti.

Öte yandan konuşmaların ardından basın mensuplarının sorularını da cevaplandıran Vali Tuna, Belediye Başkanı Gökhan ve Rektör Laçiner gündemde yer alan konular hakkında da bilgiler verdi. Rektr laçiner, Kepez’de yer alan üniversite hastanesinin genişletilmesi konusunda belediye ile yaşanan konu hakkında açıklamalarda bulundu. Rektör Laçiner, “Başkan baştan yeri vereceğini söyledi. Sonra fikir değiştirdi. Bunlar olabilir. Bizler bu konuda gerekli çalışmayı yapacağız” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir