Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Çanakkale Valiliği’nden Termik Santraller ile İlgili Bir İyi Bir Kötü Haber

Çanakkale Valiliği’nden Termik Santraller ile İlgili Bir İyi Bir Kötü Haber

Çanakkale Valiliği, son yıllarda artış gösteren termik santraller için önemli bir karara imza attı. Çanakkale’nin Lapseki, Çan, Yenice ilçeleri ve adalarını kapsayan bölgede, artık çevreyi kirletici etkisi bulunan tesislerin kurulumuna izin verilmeyecek. Termik santrallerin merkezi haline gelen Biga ilçesi ise karara dahil edilmedi.

Çevreye kirletici etkisi bulunan yüksek tesislerin kurulumu, Çanakkale Valiliği’nin engeline takıldı. 03 Aralık 2013 tarihinde toplanan Mahalli Çevre Kurulu sonrasında bugün akşam saatlerinde bir açıklama yayınlayan Çanakkale Valiliği, kararla ilgili ön değerlendirme raporunun belirlendiğini duyurdu. Vali Ahmet Çınar’ın başkanlığında hazırlanan kararda, “Kuzeyde Marmara denizi sınırındaki Lapseki ilçesi, Alpagut köyü, Alpagut deresinin denize birleştiği noktadan başlayan, Güneyde Çan ilçesi Kocalar Köyü Karaağaçlı Tepe ile Çan ilçesi Küçüklü Köyü’nden geçen, Doğuda il sınırımızın bittiği Yenice ilçesi Subaşı Kaya tepesinde son bulan bir sınır çizilerek, bu sınırın batı ve güneyinde kalan ilimize ait bölge sınırları içerisinde (Bozcaada ve Gökçeada dahil)” çevreye kirletici etkisi yüksek faaliyetler listesinde yer alan faaliyetlerin kurulumuna izin verilmeyeceği duyuruldu.

Yaklaşık 867.349 hektarlık bir alanı kapsayan alanda, karar gereği Termik Santraller, Çimento Fabrikaları, Demir Çelik Fabrikaları, Kok Fırınları, Ham Petrol Üretim Tesisleri, Asbest Üretim Tesisleri, Entegre Kimya Tesisleri, Kâğıt Hamuru Üretim Tesisleri gibi tesisler yer alamayacak.

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir