Vanlı Depremzede Aileler Çanakkale’de

20 Kasım 2011

Van’da meydana gelen felaketin ardından Türkiye’nin çeşitli bölgelerine yerleştirilen depremzedelerden 59’u Çanakkale’ye yerleştirildi.

Çanakkale Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tesislerine getirilen Vanlı depremzedeleri, Vali Güngör Azim Tuna, Vali Yardımcısı Canan Hançer Baştürk, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Erdoğan Çabuk, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Nüammer Uslu, İl Özel Kalem Müdürü Mahmut Akkuş ve görevliler karşıladı. İlk olarak yemekhaneye alınan ve sağlıkla ilgili sorunları olup olmadığına bakılan depremzedelere, Vali Güngör Azim Tuna, hoş geldiniz diyerek, geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Depremzedeleri karanfillerle karşılayan Vali Güngör Azim Tuna, çocuklara da oyuncaklar hediye etti. Hazırlıkların mükemmel bir şekilde organize edildiğini ifade eden Vali Güngör Azim Tuna, “Depremzedelerin ihtiyacı olan her türlü ihtiyacı devlet imkanıyla karşılayacak durumdayız. Kendilerini burada ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğumuzu ifade etmek istiyorum” dedi.

Öte yandan depremzede aileler de Çanakkale’de olmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek, yetkililere teşekkür ettiler.

İKİNCİ GRUP DEPREMZEDELER ÇANAKKALE’DE

Van’dan Çanakkale’ye getirilen depremzedelerden 40 kişilik ikinci grup, Vali Güngör Azim Tuna tarafından karşılandı.

Çanakkale Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tesislerinde konaklamak üzere Çanakkale ‘ye getirilen Vanlı depremzedeleri karanfil ve oyuncaklarla karşılayan Vali Güngör Azim Tuna, depremzedelerin tüm ihtiyaçlarının karşılandığını söyledi. Vanlı depremzedelere bütün illerin kucak açtığını belirten Vali Güngör Azim Tuna, “Daha önce Çanakkale Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tesislerinde depremzedelerimizi barındıracağımızı söylemiştik. Önceki gün gelen ilk gurubun ardından ikinci grubumuz da geldi. Bütün hazırlıklarımız tamamlanmış durumda. Yemekhane düzgün işliyor. Dün gelenler yerlerine yerleştirildi. Yeni gelenler de şu anda yerleştiriliyor. Her türlü ihtiyaçları karşılanıyor ve hiçbir ihtiyaçları yok. Sosyal hizmet uzmanlarımız çalışıyor. Milli Eğitim’den de yetkilerimiz gelecek ve çocuklarımızın eğitim durumlarına bakacaklar. Yaşadıkları travmayı atlatabilmeleri için depremzedelerin yanında olacağız ve onları en iyi şekilde ağırlayacağız” dedi.

Çanakkale’ye gelen son grup ile birlikte Van’dan gelen depremzede sayısı101’e ulaşmış oldu.

ARTIK ÜŞÜMÜYORLAR
Van’da meydana gelen depremin ardından çetin kış şartlarından korunmak amacıyla Türkiye’nin çeşitli bölgelerine gönderilen depremzedelerden 120’si, Çanakkale’de Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Tesislerine yerleştirildi.

Çanakkale merkeze bağlı Güzelyalı köyünde bulunan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı tesiste her türlü imkanlara sahip olduklarını belirten Vanlı depremzedelerden kafile başkanı Necdet Filiz, “Depremin ardından Van’da çok sayıda binanın yakılması sebebiyle zor durumda kalan aileler Türkiye genelinde çeşitli devlet misafirhanelerine yerleştirilmeye başlandı. Çanakkale’ye de bu kapsamda Van’dan 120 kişi geldi. Valimiz ile diğer yetkililer ve Çanakkalelilerin bizlere gösterdiği yakın ilgiye teşekkür ediyoruz. Gerçekten bu kadar yakın ilgi beklemiyorduk. Buradan şunu açıkça söylemek isteriz ki, eğer birgün Çanakkale’de de böyle bir şey olursa unutmasınlar ki bizler de onların yardımına hazırız” dedi.

“YAPILAN BU İYİLİKLERLE BİZİ UTANDIRDILAR”
Öte yandan yoğun kış koşullarının yaşandığı Van’dan Çanakkale’ye gelen aileler bir yandan bulundukları bölgeye alışmaya çalışırken diğer yandan da Van’da kalan yakınlarına hasret duyuyor. Çocuklar tesislerin bahçesinde top oynayarak deprem gerçeğini unutmaya çalışırken, yetkililer de depremzedelere yardım etmeye çalışıyor. Van’dan Çanakkale’ye geldiklerinde böyle bir ilgi beklemediklerini ifade eden depremzedeler, “Bu yakın ilgi bizleri gerçekten çok etkiledi. Yapılan bu iyilikleri biz Van’dan hiç görmedik. Bu sebeple yapılan bu iyilikler bizi utandırdı. Herkese çok teşekkür ediyoruz. Haziran aylına kadar burada kalacağız. Artım çocuklarımız ve biz üşümüyoruz. Allah devletimize zeval ermesin” dedi.

Öte yandan Çanakkale’de bulunan Vanlılar da depremzedeleri ziyaret ederek yardıma ihtiyaçlarının olup olmadığını sordu.

İHA (Güncelleme: 23 Kasım 2011 Çarşamba)

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir