Vatan Şairi Mezarı Başında Anıldı

03 Aralık 2016

Vatan ve hürriyet şairi olarak anılan Namık Kemal, ölümünün 128. yıl dönümünde Bolayır’daki mezarı başında anıldı. Anma programına katılanlar, Namık Kemal’in kabrine çiçek bırakıp, Rumeli Fatihi Gazi Süleyman Paşa’nın mezarını ziyaret etti.

Namık Kemal, mezarının bulunduğu Gelibolu’ya bağlı Bolayır köyünde anıldı. Namık Kemal’i anma töreni vatan ve hürriyet şairinin mezarına Kaymakam Oktay Çağatay, 18. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Yaşar Arslanhan, Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Edebiyat Fen Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Tevfik Sütçü, Gelibolu Piri Reis Meslek Yüksek Okulu Deniz Liman Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Dilek Polat ve Bolayır Şehit Nuriye Ak İlkokulu öğrencilerinin buket sunumuyla başladı.
2
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden, Gelibolu’daki okul ve daire müdürlerinin de katıldığı programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Namık Kemal Ortaokulu Türkçe öğretmeni Melek Akşit Taş yaptı.
3
Taş, konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Türk edebiyat, düşünce ve siyaset tarihinin önde gelen şahsiyetlerinden biri olan Namık Kemal, Osmanlı devlet yönetiminde önemli görevler almış adamlar yetiştiren tanınmış bir ailenin çocuğu olarak 21 Aralık 1840 ‘da Tekirdağ’da doğmuştur. Asıl adı Mehmet Kemal olan şaire ‘Namık’ adını Sofya’da iken tanıştığı şair Binbaşı Eşref vermiştir. 1888’de yakalandığı hastalığı sırasında hayranı olduğu Rumeli Fatihi Gazi Süleyman Paşa’nın yanına gömülmeyi vasiyet ettikten sonra 2 Aralık’ta hayatını kaybettikten sonra buraya gömülmüştür. Fikir ve edebi hayatımızda yaşadığı günlerden bu yana geniş etiketler bırakmış, ülke içinde olduğu gibi dış dünyada da tanınmış olan ‘Vatan ve Hürriyet Şairi’ olarak bilinen Namık Kemal’i ölümünün 128. yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz”
1
Aynı okulun Türkçe öğretmeni Tayfun Kalfa‘nın okuduğu “Murabba” şiiriyle eden programda, anma törenine katılan protokol üyeleri, Namık Kemal ile aynı yerde kabri bulunan Rumeli Fatihi Gazi Süleyman Paşa’nın mezarını da ziyaret ederek buket sundular.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir