XVI. ulusal astronomi kongresi ve V. ulusal öğrenci astronomi kongresi

24 Temmuz 2008

08 -12 Eylül 2008
XVI. ulusal astronomi kongresi ve V. ulusal öğrenci astronomi kongresi

08-12 Eylül 2008 tarihleri arasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde (ÇOMÜ) birlikte düzenlenecek olan iki kongrenin ev sahipliğini ÇOMÜ Fizik Bölümü ve Astrofizik Araştırma Merkezi (ÇAAM) yapacak.

Kongreye katılacak olan yabancı bilim adamları için ayrı bir oturum düzenlenecek olan kongrenin ikinci akşamı Terzioğlu kampüsü anfitiyatroda 21:00?22:30 arası halka açık bir müzik dinletisi ve asteroitlerle ilgili bir konferans sunulacak.
İki yılda bir birlikte düzenlenen iki kongre bu kez Prof. Dr. Erdal İnönü’nün anısına ithaf edilecek. Bilindiği gibi, değerli bir bilimadamı, düşünür, yazar ve siyasetçi olan Prof.Dr. Erdal İNÖNÜ, ülkemizde bilimin ve bilimsel düşüncenin gelişmesi ve yerleşmesi için çaba harcayan bir kişilikti. TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi kuruluşunun her aşamasında gerekli desteklerin sağlanmasında ilgisini hiç esirgemeyen İnönü, bilimsel katkılarıyla ve 18 Mart?ta çekilen anı belgeseliyle anılacak.
Özel kongre oturumlarında ayrıca UNESCO?nun duyurduğu 2009 astronomi yılı ulusal etkinlikleri planlanacak, Ulusal Gözlemevi çalışmaları gözden geçirilecek ve ülkemizde başlatılması planlanan Gözlemsel Radyo Astronomi çalışmaları tartışılacak. Beş tam gün sürecek olan iki kongrede toplam 120 bildiri sunulacak. İlgilenenler, aşağıdaki linkten bilgi alabilirler:
http://physics.comu.edu.tr/caam/uak2008/index.php

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir