Yangın Söndürme Uçakları Sezonu Kapattı

Yangın Söndürme Uçakları Sezonu Kapattı
03 Ekim 2009

Orman yangınları konusunda en hassas bölgelerin başında yer alan Çanakkale’de yaz mevsimi boyunca görev yapan 5 söndürme uçağı sezonun kapanması ile birlikte ilden ayrıldı.

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri Mayıs ayı sonundan buyana Çanakkale?de görev yapan ?Türk Hava Kurumu’na ait biri keşif olmak üzere toplam 5 söndürme uçağının görev süresinin Eylül ayı sonunda dolduğunu belirterek, ?Her seferde 1,5 ton su alma kapasitesine sahip söndürme uçakları sezon boyunca yaptıkları başarılı çalışmaları ile göz doldurdu. Uçaklarımız her türlü olumsuz durumu göz önünde bulundurularak Eylül ayı sonuna kadar ilimizde havaalanında konuşlandı. Sabah saatlerinden itibaren de uçaklar görevlerinin sona ermesi ile birlikte ilimizden ayrıldı? dedi.

Uçakların Çanakkale?den ayrılmasının ardından 2 helikopterin Ekim ayı sonuna kadar görevlerine devam edeceğini de belirten yetkililer, ?Helikopterlerimiz ise Ekim ayı sonuna kadar ilimizde kalmaya devam edecek. Herhangi bir orman yangını olduğu taktirde helikopterlerimiz müdahalede bulunacak? şeklinde konuştu.
Bu arada Çanakkale ili genelinde 2009 yılında toplam 74 hektar alanın yandığını da belirten yetkililer, anında yapılan müdahaleler sebebiyle yanan alan miktarının azaldığını sözlerine ekledi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir