Yapraklarda Troya Efsanesi

Yapraklarda Troya Efsanesi
01 Kasım 2019
22 Kasım 2019
DGSG - Troya Müzesi
Sergi

Difenbahya yaprakları üzerine minyatür resim olarak Troya efsanelerinin işlendiği “Yapraklarda Troya Efsanesi” adlı sergi, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde açıldı. Hülya Kalaycı Unutur’un minyatür resim sergisi, 15 Kasım tarihine kadar Çanakkale Güzel Sanatlar Galerisi’nde, 16-22 Kasım tarihleri arasında Troya Müzesi’nde ziyaret edilebilecek.

2018 Troya Yılı tanıtım çalışmaları kapsamında, Hülya Sanat Evi sahibi Hülya Kalaycı Unutur, Troya Efsanesi’ni difanbahya yaprakları üzerine minyatür resim olarak işledi. İlk sergi, 25 Haziran 2019 tarihinde Troya Müzesi’nde açıldı. Sanatseverlerin ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği, “Yapraklarda Troya Efsanesi” konulu sergi 2’nci kez, Çanakkale Devlet Güzel Sanatlar Galeri’nde açıldı. 15 Kasım tarihine kadar açık kalacak sergide, Troya Efsanelerinin anlatıldığı 49 minyatür resim çalışması buluyor. Minyatür resimlerde, Troya’nın kuruluşundan, Troya Savaşı, Savaşa katılan Troya ve Akha kahramanları, Tanrı ve Tanrıçaların savaştaki tarafları, Roma dönemi, Osmanlı dönemi, Troya hakkında araştırma ve çalışma yapmış kral ve imparatorların minyatür resimleri sergileniyor. En son ise Atatürk’ün minyatür resmi yer alıyor. Sergisi hakkında bilgi veren Hülya Kalaycı Unutur şunları söyledi:

“Minyatür teknikle difenbahya yaprakları üzerine altın varak kullanılarak yapılan bir çalışma. Bu eserler Vali Bey’in özel isteği üzerine 2018 Troya Yılı için yapıldı. Ben 1999 yılından beri yapraklar üzerine çalışmalar yapıyorum”

Troya efsanesinin anlatıldığı Hülya Kalaycı Unutur’un minyatür resim sergisi, 15 Kasım tarihine kadar Çanakkale Güzel Sanatlar Galerisi’nde, 16-22 Kasım tarihleri arasında Troya Müzesi’nde gezilebilecek. Eserler 26 Kasım 26 Aralık tarihleri arasında ise İstanbul’da sergilenecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir