“Yaşam Hakkının Kutsallığı Üzerinden Hareket Edilmeli”

“Yaşam Hakkının Kutsallığı Üzerinden Hareket Edilmeli”
06 Kasım 2013

Çanakkale Tabip Odası Başkanı Dr. Naci Hasanefendi yaptığı basın açıklamasında, Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi Kurşunlu Köyü’nde açılacak feldspat madeni ve yol çalışması için ormanlık alandaki ağaç kesimlerine tepki göstermek amacıyla çadır kurarak açlık grevine başlayan köy sakinlerinden Bülent Özüren’in dün Tabip Odası hekim heyeti tarafından yeniden muayene edilerek bugünkü durumu ve daha sonraki günlerde oluşabilecek olumsuz sağlık belirtileri hakkında bilgilendirildiğini belirterek “Yaşam hakkının kutsallığı üzerinden hareket ederek, konu ile ilgili tüm yetkililerin üzerine düşen sorumluluk ve görevleri yerine getirerek, açlık grevi yapan vatandaşımızın eylemini sonlandırma konusunda gerekli çabayı göstermelerini bekliyoruz” dedi. Dün rahatsızlanarak ambulansla hastaneye kaldırılan 58 yaşındaki Bülent Behçet Özüren’in hastaneden çıkar çıkmaz maden sahasının yanındaki çadırına dönerek eylemine devam ettiği öğrenildi.

Çanakkale Tabip Odası Başkanı Dr. Naci Hasanefendi basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Kamuoyunun malumu olduğu üzere; köyünde, yaşam alanları içinde, maden arama çalışmaları sırasındaki ağaç katliamlarına ve doğa talanına dikkat çekmek için, Bayramiç İlçesi Kurşunlu Köyü Killik Tepe mevkiinde açlık grevi yapan Bülent Behçet Özüren isimli yurttaşımızı, geçtiğimiz cumartesi günü (2 kasım 2013), açlık grevi yaptığı tepede ziyaret edip muayene ettik. 5 Kasım 2013 pazartesi günü bir heyet ile basın karşısında, yaptığımız ziyareti ve açlık grevi eylemini, tıbbi etik, tıbbi hukuk, sosyal boyutu ile değerlendirerek, muayene bulgularımızı paylaşıp ve kaygılı olduğumuzu ifade ederek, yetkilileri göreve davet ettik.
05.11.2013 günü öğleden sonra açlık grevi yaptığı tepede fenalaşan vatandaşımız, muayenesi sırasında tansiyon yüksekliği saptanarak, acil durum üzerine 112 Ambulansı ile Bayramiç Devlet Hastanesine kaldırılmış. Hastanede tedavisi yapılan, Bülent Behçet Özüren, bir süre sonra kendi isteği ile, köyüne geri dönmüştür.
05.11.2013 günü saat 18:30 sırasında Çanakkale Tabip Odamızdan bir hekim heyeti, tıbbi etik ilkeler ve meslek örgütümüzün açlık grevi yapan kişiye yaklaşım konusundaki ilkeler çerçevesinde, adı geçen vatandaşımızı yeniden muayene ederek, bugünkü durumu ve daha sonraki günlerde oluşabilecek olumsuz sağlık belirtileri hakkında bilgilendirme yapılarak yeniden ‘aydınlatılmış onamı’nı almışlardır. Sonrasında; kişiye ilişkin bilgileri ilgili TTB formuna işleyerek kaydetmişlerdir..
Muayeneyi ve ziyareti gerçekleştiren Tabip Odası heyetimiz, Bülent Behçet Özüren’in açlık grevini sürdürme, eylemine devam etme kararlılığı ve iradesinde olduğunu gözlemlemişlerdir.
Çanakkale Tabip Odası olarak; bugün, yarın ve ilerleyen günlerde yaşam hakkının kutsallığı üzerinden hareket ederek, konu ile ilgili tüm yetkililerin üzerine düşen sorumluluk ve görevleri yerine getirerek, açlık grevi yapan vatandaşımızın eylemini sonlandırma konusunda gerekli çabayı göstermelerini bekliyoruz.

“İnsan hayatına ne kadar önem veriyorlar?”
Öte yandan dün rahatsızlanarak ambulansla hastaneye kaldırılan 58 yaşındaki Bülent Behçet Özüren’in hastaneden çıkar çıkmaz maden sahasının yanındaki çadırına dönerek eylemine devam ettiği ve “7 Kasım Perşembe günü yetkililerin gelip ruhsat verdikleri madenin köyümüzle mesafesini görüp durumu tekrar değerlendirmemeleri halinde kendimi yakacağımı söylemiştim. Bu konuda da kararlıyım. Yarın bütün yetkililerin insan hayatına ne kadar önem verdiklerinin bir imtihanı olacak” açıklamasında bulunduğu öğrenildi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir