“Yaşama Yol Vermek” Sizin Elinizde!

Şebnem Göksel
22/10/2015
22 Ekim 2015

 

Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Yaşama Yol Ver” proje etkinliği, bugün Çanakkale’de başladı. Proje ile, 112 acil çağrı hattının gereksiz yere meşgul edilmesinin önlenmesi ve trafikte ambulansların geçiş önceliğine özen gösterilmesiyle ilgili toplumsal farkındalığı arttırmak hedefleniyor.

21-25 Ekim 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilen etkinlik, Çanakkale İskele Meydanı’nda düzenleniyor. 112 ekipleri, UMKE ekipleri ve ambulanslarla beraber, kurulan çadırlarda ”Yaşama Yol Ver” medya kampanyası hakkında 3 gün boyunca vatandaşlara bilgiler verilecek. Olumsuz hava şartlarına rağmen bugün gerçekleştirilen etkinlik hakkında bilgiler veren Çanakkale İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Mehmet Şerafettin Sönmezler, insanların hayatının kurtarılmasında bir saniyenin bile büyük bir önem arz ettiğini dile getirerek vatandaşlara duyarlı olma çağrısında bulundu. 112 ekiplerine yapılan çağrıların yüzde 95’nin asılsız olduğunu söyleyen Dr. Sönmezler, şehir içi 10 dakika, şehir dışı 30 dk olan ambulans sürelerinin hızlarını yüzde yüze çıkartmak istediklerini de vurguladı.

“Yaşama Yol Ver” proje etkinliği ile vatandaşların trafikte acil yardım ambulanslarına yol vermesinin ne kadar önemli olduğu, 112 acil yardım hattını gereksiz aramalarla meşgul edilmemesi ile ilgili farkındalığın arttırılması amaçlanıyor. Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü aynı zamanda çocuklara yönelik “Minik 112″ projesi kapsamında okullarda öğrencilere 112 acil çağrı hattını anlatacak. Proje kapsamında boyama kitabi ve yaş gruplarına göre kitaplar dağıtacak.

112 Ne Zaman Aranır?

Göğüs ağrısı, nefes alma güçlüğü,bilinç kaybı,ciddi kan kaybı,ciddi yanıklar,nefes borusu tıkanıklığı,nöbet geçirme (havale,sara krizi), Suda boğulma, Yaralı trafik kazası,yüksekten düşme,ateşli silah yaralanması,koma ve benzeri durumlar, zehirlenmeler.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir