Yazar ve Sanatçı Evi’nde Seminerler Devam Ediyor

18 Şubat 2013

Çanakkale Belediyesi Yazar ve Sanatçı Evi’nde 16 Şubat 2013 Cumartesi günü “Büyük Selçuklu Dönemi ve Osmanlı Döneminde Sanat” isimli seminer, Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Ali Osman Uysal’ın uzman konuk olarak katılımıyla gerçekleştirildi.

Özellikle gençlerin yoğun ilgi gösterdiği seminerde Uysal, XI-XVI yüzyıllar ararsında, özellikle Anadolu Selçukluları döneminde İran, Kafkasya, Suriye, Irak ve Mısır’da; edebiyat, musiki ve özellikle mimaride halen etkisini devam ettiren çok önemli eserler bulunduğunu belirtti.

Ali Osman Uysal seminerde “Osmanlı Devleti önce Avrupa ve Bizans’ın etkisinde kalmış sonra İslam’ın etkisi altına girmiş daha sonra ise İmparatorluğun geniş coğrafyasının ve komşularının sanatsal gelişmişliklerini yorumlayarak beslenip kendine özgü çoğulculuğuyla uygun bir sanat dili yaratmış; 16 yy. itibarı ile İslam ülkelerinin sanatından ayrılmış, 19 yy. da minyatür yerini resim sanatı almıştır” bilgilerini paylaşarak, Sivas’ta Gök Medrese, Anadolu’da Süleymaniye ve Selimiye gibi görsel örneklerle söyleşiye devam etti.

[canakkale.bel.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir