Yeni !f ² Çanakkale’de Başlıyor!

Yeni !f ² Çanakkale’de Başlıyor!
24 Şubat 2018
25 Şubat 2018
Ece Ayhan Evi
Film Gösterimi

if ² 2018: İstanbul’dan Canlı Çanakkale gösterimleri, Ece Ayhan Sivil Girişimi organizasyonu ile 24-25 Şubat 2018 tarihlerinde Ece Ayhan Kültürevi’nde başlıyor.

Dünyada ilk kez 9 yıl önce !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali tarafından gerçekleştirilen “alternatif film dağıtım ve paylaşım” projesi !f², bu yıl sınırlarını genişletiyor ve bir yıla yayılan bir “sinema kulübü”ne dönüşüyor. !f İstanbul ve Yeni Film Fonu’nun ortaklığında Yeni !f² adını alan etkinlik, her ayın son cumartesi günü (Haziran, Temmuz ve Ağustos hariç), farklı bir temada, Türkiye veya Ortadoğu’dan seçilen filmlerle Anadolu’da 40’tan fazla farklı noktanın yanısıra Lefkoşa, Filistin ve İran’da seyirciyle buluşacak. Yeni !f²’nin festival kapsamında gerçekleşecek ilk gösteriminin teması ise “Kadınlar Var, Hayat Var!” olacak ve bu tema altında, Nejla Demirci’nin meme kanseri olan Ebru adlı bir kadının yaşadıklarından yola çıkarak, bu hastalığa direnen ve hayatın içinde yeniden var olabilen kadınları izlediği 2017 TRT Belgesel Ödüllü filmi “Yüzleşme”; Sadaf Foroughi’nin yönettiği ve İran sinemasının geçtiğimiz yıl en çok konuşulan filmlerinden biri olan, Toronto’dan FIPRESCI Ödüllü “Ava”; 1960 yazında Afrika’ya yaptığı ziyaret sonucu şempanzelerle kurduğu sıradışı iletişimle bilim dünyasına adını yazdırmış Jane Goodall’ın daha önce hiçbir yerde yayımlanmamış görüntüler eşliğinde derinlikli portresini çizen, Critics’ Choice’un Yılın Belgeseli seçtiği “Jane”; Zeynep Köprülü’nün iki genç kadının büyüme ve dostluk hikâyesini anlattığı, Elit İşcan ve Nazlı Durak’ın oyunculuklarıyla güç verdiği kısası “Dans Eden Kızlar” ve Ayce Kartal’ın çarpıcı bir büyüme hikâyesini konu alan kısa animasyonu “Kötü Kız” gösterilecek. “Yüzleşme”nin ardından yönetmeni Nejla Demirci ve filmin kahramanları, “Ava”dan sonra ise yönetmeni Sadaf Foroughi ile başrol oyuncusu Mahour Jabbari salonda olacak ve seyircilerin sorularını yanıtlayacak.

GÖSTERİMLER NASIL GERÇEKLEŞİYOR?

Yeni !f² gösterimlerinin dijital altyapısını online video platform ile sağlayan Mediatriple, seçilen filmleri ortaklarımıza açıyor ve internet üzerinden gösterime sokuyor. Yüksek görüntü kalitesiyle gösterilen filmler, aynı anda tüm ortak şehirlerde sinemaseverlere ulaşıyor. Gösterimlerin ardından, İstanbul’da, filmlerin yönetmenleriyle salonda söyleşi yapılırken ortak şehirlerdeki izleyiciler de internet üzerinden etkinliği canlı izleyebiliyor ve yönetmene sorularını gönderebiliyor.

ÇANAKKALE PROGRAMI

Ece Ayhan Sivil Girişimi organizasyonu ile Ece Ayhan Kültürevi’nde 24 Şubat Cumartesi günü saat 13.00’da Kötü Kız (Kısa) & Ava*
16.00 Yüzleşme*, 25 Şubat Pazar günü saat 11.00’da ise Dans Eden Kızlar (Kısa) & Jane gösterime girecek.

if ² 2018 ŞUBAT AYI FİLMLERİ:

1
Kötü Kız (Kısa Film) /Ayçe Kartal: 8 yaşındaki S., doğayı ve hayvanları seven bir çocuktur. Hastanede olduğu süre boyunca köydeki dedesini, anneannesini ve geçirdiği güzel anıları hatırlar. Ancak, anılar karmaşıklaşıp korkutucu bir boyuta dönüşür ve yavaş yavaş anlam kazanmaya başlar. Korkunç bir suçu çocukluğun olağanüstü dünyası ile anlatan bir animasyon.
1
AVA/Sadaf Foroughi: Ava’nın hayatı uyması gereken kurallarla doludur. İran’da büyüyen Ava, ailesinin, okulunun, arkadaşlarının beklentilerini karşılama baskısı altındadır. Anne ve babasının bir dönem kendilerine uygulanan tüm kuralları yıktığını öğrenen Ava, toplumun temellerine karşı isyan etme durumuna gelmiştir. Sadaf Foroughi’nin yönetmen koltuğunda oturduğu filmde baskı kültürünün gelişme dönemindeki genç kızlar üzerindeki etkisi anlatılıyor. Filmin oyuncu kadrosunda Mahour Jabbari, Bahar Noohian, Vahid Aghapoor, Houman Hoursan, Mona Ghiasi gibi isimler yer alıyor.
1
Yüzleşme/Nejla Demirci: Ebru’nun meme kanseri olduğunu öğrenmesi ile açılıyor Yüzleşme. Sonrasında hastanede, sayısız testler, ameliyat ve kemoterapi seansları arasında savrulurken, yolu yeni teşhis konulmuş ya da hali hazırda hastalığı atlatmış diğer hastalarla kesişiyor. Teşhis konulduğunda hamile olan Nuray, milli kaleci Nurcan ya da binde birden biri erkek meme kanseri hastası Sergun. Hastalıkla yüzleşme süreçleri, bunu çevreleriyle paylaşmaları, vücutlarındaki değişimi karşılamaları ve nihayetinde güçlü bir dirence dönüşen mücadelelerini ve dayanışmalarını izliyoruz. Yüzlesme, umut veren bir belgesel; hepimizin sık sık ihtiyacını duyduğu bir güçlenme hikayesi.
2
Dans Eden Kızlar/Zeynep Köprülü: Bir sahil kasabasında yaşayan iki yakın arkadaş Melis ve Aslı birlikte geçirecekleri son güne uyanır. Çünkü; Melis yurt dışına taşınmaktadır.
3
Jane/Brett Morgan: 1960 yılında, o güne kadar herhangi bir bilim eğitimi almamış, ancak Afrika’ya gitme rüyasıyla
büyümüş olan 26 yaşındaki Jane bir araştırma için Tanzanya’ya gönderilir. Elli yıl boyunca National Geographic arşivlerinde saklı kalmış 100 saatlik görüntünün, Jane’le o gün ve bugün yapılan röportajların harmanlanmasıyla, zamanın bilim adamlarının şempanzeler hakkındaki teorilerini yerle bir eden, insanların doğal yaşama bakışını kökünden değiştiren Jane’le yeniden tanışıyoruz. Philip Glass’in müzikleriyle daha da hayat bulan belgesel, tanıyabileceğimiz en kendine hakim, söylemek istediklerinin bilincinde kadınlardan birinin çok yakınına girmemizi sağlıyor, zira Jane’in görüntüleri daha sonra kocası olacak doğal yaşam fotoğrafçısı Hugo van Lawick tarafından çekilmiş. Jane, hayata duyulan tutkuya övgü niteliğinde, can dolu bir film.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir