Yeni Kültür ve Turizm İl Müdürü Dokuz’un İlk Basın Toplantısı: TROIA

Yeni Kültür ve Turizm İl Müdürü Dokuz’un İlk Basın Toplantısı: TROIA
28 Ağustos 2014

Geçtiğimiz günlerde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne asaleten atanan Kemal Dokuz, ilk basın toplantısını Troia Ören Yeri ve Troia Müzesi konusunda yaptı.

Toplantının başlangıcında, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi adına 2013 yılındaki çalışmaları yürüten Prof. Dr. Rüstem Aslan’ın 2014 yılında sağlık nedenleri ile kazıları yürütemeyeceğini Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne bildirmesi üzerine 2014 çalışmalarını yürütmek üzere kazı başkan yardımcısı ve aynı üniversiteden Doç. Dr. Reyhan Körpe’nin ekibiyle birlikte atandığını açıkladı. Bu yıl yapılması planlanan çalışmaların ilgili genel müdürlüğe sunulan program çerçevesinde temizlik, çevre düzeni, koruma, restorasyon ve konservasyon ağırlıklı olacağını sözlerine ekledi.

Dokuz, açıklamalarına “Troia Müzesi, İstanbul Röleve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından 19 Nisan 2013 yılında yapılan ihale ile Trans Ltd. Şti tarafından 24 milyon 948 bin 790 lira sözleşme ile yapım aşamasındadır. Yapım işine 01. 07. 2013 tarihinde başlanmış, iş bitim tarihi ise 23.09.2014 olarak belirlenmiştir. Şu ana kadar ilgili firmaya 12 milyon lira ödeme yapılmış bulunmaktadır. Yapım işinin kaba inşaat ve duvar imalatlarından oluşan yüzde 60’lık fiziki gerçekleşmesi sağlanmış bulunmaktadır. Yer döşemeleri, cephe kaplamaları, asma tavanlar ile ilgili çalışmalar ise sürdürülmektedir. Teşhir ve tanzime yönelik interaktif uygulama çalışmaları da sürdürülmektedir. Teşhir ve tanzim için ek süre verilmesi söz konusudur” diyerek başladı.

Dokuz, açıklamalarını Anadolu Hamidiye Tabyaları’ ile ilgili çalışmalar konusunda bilgi vererek sürdürdü ve şunları söyledi:

“105 dönümlük tabyanın 09. 05. 2011 tarihli protokol ile 20 yıllığına Milli Savunma Bakanlığı’na ait tahsisi bakanlığımızın geçici kullanımına verilmiştir. İş konusu onarım, teşhir, tanzim ve çevre düzenlemesini kapsamaktadır. 14. 01. 2014 tarihinde iş başlangıcı yapılmış ve bitim tarihi de 09. 04. 2015 olarak planlanmıştır. İhalesini 17 milyon 74 bin 876 lira ile Cumhur Alp Ltd. Şti. kazanmıştır”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir