Yeni Tip İmar Yönetmeliği Süreci Başladı

Yeni Tip İmar Yönetmeliği Süreci Başladı
07 Temmuz 2013

01 Haziran 2013 tarih 28664 sayılı resmi gazetede yayımlanan karar ile yürürlükte olan ‘Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nde kapsamlı ölçüde değişikliğe gidildi. Çanakkale Belediyesi’nden yapılan açıklamada yeni düzenlemeye yönelik çalışmaların hızla başladığı belirtildi.

Çanakkale Belediyesi’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Yapılan incelemede, yürürlükte bulunan tip imar yönetmeliğinin mevcut yapılaşmaya yönelik pek çok maddesinde farklı uygulamalar getirildiği, uygulamaların farklılaştığı tespit edilmiş, bu durum da mevcut uygulama imar plan notları ve imar yönetmelikleri çerçevesinde devam etmekte olan kentimizin yapılaşmasının mevcut özelliklerinin ve hakların korunarak yeni yönetmelik hükümleri çerçevesinde değerlendirilmesini zorunlu kılmıştır.

Yeni tip imar yönetmeliğinin beraberinde getirilen değişikliklerin mevcut yapılaşma haklarını azaltmadan, inşaat sektöründeki olumlu gelişim ve devam eden çalışmaları durdurmadan, kentin mimari karakterini ve özelliklerini bozmadan sürdürülebilmesi için çalışmalara hızla başlanmıştır.

Bu çalışmalar kapsamında ilk olarak 17 Haziran 2013 tarihinde Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Şehir Plancıları Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, Makine Mühendisleri Odası, Belediye Meclis Üyelerinin de katıldığı geniş bir toplantı ile yönetmeliğe ilişkin değerlendirmeler yapılmış ve çalışmaya yön verilmiştir.

Son olarak ise, 4 Temmuz 2013 Perşembe günü Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Müteahhitler Birliği Derneği Başkanı Erdal Akarsu, Çanakkale İnşaatçılar ve Yapı Müteahhitleri Birliği Derneği (ÇİMDER) Başkanı Güven Barış Yüksel ve Çanakkale İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı İlyas Acar ile bir araya geldi. Ziyarette, imar yönetmeliği ile ilgili sürecin değerlendirmesi yapılarak, inşaat sektörünün süren çalışmalar sırasında olumsuz etkilenip, kayba uğramaması için izlenecek yollar görüşüldü.

Başkan Gökhan, imar yönetmeliği ile ilgili süren çalışmanın kısa zamanda tamamlanması durumunda olağanüstü meclis toplantısı yapılarak sürecin hızlandırabileceğini ifade etti. Ayrıca ruhsat alınması sırasında istenen zemin iyileştirme çalışmalarına ilişkin raporların da artık belediyemiz bünyesinde yer alacak olan geoteknik uzmanınca sürdürülerek, böylelikle işlemlerin daha çabuk tamamlanmasının önünün açılacağı, özellikle inşaatların yapım sürecinin hızlandırılacağı da görüşmede gündeme getirildi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir