Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Çanakkale’de

Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Çanakkale’de
05 Mart 2010

Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Murray McCulley, geçmişte Çanakkale’de birbirleriyle savaşan iki ülke arasında bugün oluşan dostluğun bütün dünyaya örnek olduğunu söyledi.

Bir dizi temasta bulunmak üzere Türkiye’de olan Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Murray McCulley, Türk Hava Kuvvetleri’ne ait askeri uçakla öğle saatlerinde Çanakkale’ye geldi. Havaalanında Vali Yardımcısı Ali Partal tarafından karşılanan McCulley, burada basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Çanakkale’ye ilk defa geldiğini belirten McCulley, “Türkiye ziyaretimde Dışişleri Bakanlığı ile görüşmelerde bulundum. Kendileri Gelibolu ziyaretim için bana bir uçak tahsis etti. Bu sayede Gelibolu Milli
Parkı’nı ziyaret etme fırsatı buldum. Her Yeni Zelandalı için Gelibolu çok önemli bir yarımada. Türk hükümeti tarafından bana böyle bir şans verildiği için kendilerine çok teşekkür ediyorum” dedi.

Bu yıl 25 Nisan’da Anzak törenlerinin 95. yıl dönümünün gerçekleştirileceğini belirten McCulley, “Geçen yıl Yeni Zelanda heyetinin başında genel vali bulunuyordu. Bu yıl ise Yeni Zelanda heyetinin başında Başbakan John Key yer alacak. Buna ilave olarak Askeri İçişleri Bakanı da törenlere iştirak edecek. Biz Anzak Günü’ne çok önem veriyoruz” şeklinde konuştu.

Birbirleriyle savaşan iki ülkenin bugün dostluk içinde olduğuna dikkat çeken Bakan Murray McCulley, “Savaş alanında başlayan karşılaşmamız, daha sonra örnek bir dostluğu ve iki ülke arasındaki güzel ilişkilerin temelini oluşturdu. Şu anda ülkelerimiz arasında dostluk var. Bu dostluk, bütün dünyaya örnek oluyor. Bunu geliştirmek için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Murray McCulley, daha sonra beraberindeki heyetle Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nı gezdi.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir