Yeni Zelanda’da Depremde Kaybolan Didem Yaman’ın Cesedine Ulaşıldı

12 Mart 2011

Yeni Zelanda’da meydana gelen depremde kaybolan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim elemanı Didem Yaman’ın (31) cesedine, randevuyla gittiği sağlık kliniğinin bulunduğu alışveriş merkezi enkazında ulaşıldı.

4 yıl önce “Tarih boyunca Türkiye, Avustralya, Yeni Zelanda İlişkileri” üzerine doktorasını yapmak üzere Yeni Zelanda’daki Otago Üniversitesi’ne giden Didem Yaman, 22 Şubat’ta ülkenin ikinci büyük kenti Christchurch’ta meydana gelen 6.3 büyüklüğündeki deprem ardından kaybolmuştu. Haftalardır kendisine ulaşmaya çalışmasına rağmen bir türlü irtibat sağlamayan yakınları Dışişleri Bakanlığı’ndan yardım talep etmişti. Didem Yaman’ın Otago Üniversitesi’nin bulunduğu Dunedin kentinde yaşamasına rağmen hafta sonu tatili için depremin meydana geldiği Christchurch kentine gittiği, burada yanında kaldığı Çinli arkadaşı Sisi Xin ile birlikte bölgede gezdiği öğrenilmişti. Bölgede yapılan enkaz kaldırma çalışmaları sırasında bir kadına ait cesede sulaşan ekipler, üzerinden çıkan kimlikten şahsın Didem Yaman’a ait olduğunu belirledi. Yapılan araştırma sonunda üzerinden çıkan Yeni Zeland Bank’a ait banka kartından Didem Yaman’a ait adres bilgilerine ulaşan yetkililer, ardından da durumu telefonla Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Genel Sekreteri İdris Yılmaz’a bildirdi.

Öte yandan yaşadığı kent ile depremin olduğu yer arasında 300 kilometreye yakın mesafe olmasına rağmen Didem Yaman’ın buraya neden gittiği de sonunda belli oldu. Yetkililer Didem Yaman’ın saat 12.00’ye randevu aldığı bir alışveriş merkezindeki sağlık kliniğine Çinli arkadaşı Sisi Xin ile birlikte gittiğini ve saat 12.30 sıralarında da depremin meydana geldiğini belirtti. Didem Yaman’ın cesedinin gerekli işlemlerin ardından uçakla önce İstanbul’a, ardından da ambulansla Çanakkale’ye getirileceği
öğrenildi.

İHA

Yorumlar...
  • sile
    13/03/2011 12:30

    UZAKLARDA FELAKET YASAYAN DIDEM HOCAM DIDEM KIZ . BIR AMAÇ IÇIN ORADAYDIN . ÇANAKKALEDE ISMIN SONSUZA DEK YAŞAYACAK . ruhun şad olsun . şile.

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir