Yeniceköy’de ‘Kara Kartal’ Aşkı Bambaşka

Yeniceköy’de ‘Kara Kartal’ Aşkı Bambaşka
17 Nisan 2010

Çanakkale’nin Lapseki ilçesine bağlı Yeniceköy’de yaşayanların “Kara Kartal” aşkı görülmeye değer.

Yaklaşık bin kişinin yaşadığı ve geçim kaynağı meyvecilik olan köyde, yeni neslin tamamına yakını
Beşiktaş taraftarı. Genç neslin bu sevgisi ise yaklaşık 15-20 yıl önce köyde ilkokul öğretmenliği yapan İbrahim Balcı?dan kaynaklanıyor.

Koyu bir Beşiktaş taraftarı olan Balcı öğretmen, o dönemde yetiştirdiği çocuklara siyah beyaz renklerin sevgisini aşılamış. O dönemin çocukları, şimdinin gençleri ise yeni doğan çocuklarına Balcı öğretmenden öğrendikleri Beşiktaş sevgisini aktarmış.

Beşiktaş sevgisinin had safhaya ulaştığı köyde, bazı kişiler iş yerlerinde, bazıları araçlarında, bazıları ise çoraplarında yer alan armalarla bu sevgiyi yaşatıyor. Askere giden gençler, ailelerine ve arkadaşlarına Beşiktaş armalı hatıra fotoğraflarını göndermiş. Kimileri ise evinin balkonuna bir kara kartal heykeli dikmiş.

Köy muhtarı Ali Balta, köydeki gençlerin Beşiktaş?ı çok sevdiğini söyledi. Gençlerin siyah beyaz renklere gönül verdiğini belirten Balta, “Köydeki gençlerimizin çoğunluğu Beşiktaşlı. Esnaflarımız da işletmelerinin isimlerini ?Çarşı Market? ve ?Çarşı Kıraathanesi? olarak değiştirdi. Bazen maçlarda tartışmalar yaşanıyor, ancak bunlar sportmenliğe yakışır şekilde, büyümeden sona eriyor” dedi.

İş yerinin ismini “Çarşı” koyan ve gündelik yaşamındaki kıyafetlerinin siyah beyaz olmasına dikkat eden Hüseyin Dalgın, “Üzerime giyecek siyah beyaz bir şey bulamadığım zaman ya da hepsi kirlendiğinde, çoraplarımın birini siyah, diğerini beyaz giyerim” diye konuştu.

Kendisi koyu bir Galatasaray taraftarı olan Serkan Gün ise çevresinin etkisiyle henüz 3 yaşında Beşiktaş formasıyla tanışan oğlu Enes Taha Gün ile gurur duyuyor.

Galatasaraylılar olarak Beşiktaş?ı kardeş kulüp olarak gördüklerine değinen Gün, şöyle konuştu: “Oğlum köyün maskotu haline geldi. Hüseyin Dalgın sağ olsun oğlumun yanında Beşiktaş diye diye onu taraftar yaptı. Oğlum bir süre sonra en büyük Beşiktaş demeye başladı. Ben de ona bir Beşiktaş forması aldım. Şimdi sürekli Beşiktaş diyor, başka bir şey demiyor. Artık yapılacak bir şey yok.”

Evinin balkonuna bir kartal heykeli diken Abdullah Gür ise “hasta” olarak tabir edilen Beşiktaş taraftarı olduğunu belirtti.

Kulüp ambleminin kara kartal olması nedeniyle evinin balkonuna bir kartal heykeli yaptırdığını anlatan Gür, “Allah nasip ederse ölene kadar Beşiktaşlı kalacağız. Amacım daha büyük bir heykel yaptırmak. Beşiktaş?ı her zaman, her yerde destekliyoruz” şeklinde konuştu.

[Kaynak: Samanyolu Haber]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir