Yenice’nin “Ahlat Ağacı” Cannes Yolcusu…

Yenice’nin “Ahlat Ağacı” Cannes Yolcusu…
24 Nisan 2018

Nuri Bilge Ceylan’ın Çanakkale’de çektiği yeni filmi “Ahlat Ağacı” Cannes Film Festivali’nin ana yarışma programına alındı.

Çekimleri Çanakkale’de gerçekleştirilen ve yaklaşık 3.5 ay süren çalışmalar sonucu oluşturulan Ahlat Ağacı filmi, geçtiğimiz hafta açıklanan Cannes Film Festivali ana yarışma bölümüne alınmamıştı. Cannes yönetiminin yaptığı açıklamada Nuri Bilge Ceylan‘ın yeni filmi Ahlat Ağacı‘nın festivalde yer alacağını duyurdu. Ahlat Ağacı Çanakkaleli Nuri Bilge Ceylan’ın yönetmenliğini gerçekleştirdiği, senaristliğini de Nuri Bilge ve eşi Ebru Ceylan ile birlikte Akın Aksu’nun gerçekleştirdiği 2018 çıkışlı drama filmi olarak öne çıkıyor. Ayrıca ilk gösteriminin 71. Cannes Film Festivali’nde gerçekleştirilmesi planlanan filmin başrollerinde Ahmet Rıfat Şungar, Murat Cemcir ve Hazar Ergüçlü yer alıyor.
1
Ahlat Ağacı Filmi Hakkında
Filmin ismi ilk olarak Eylül 2016’nın sonlarına doğru duyuruldu. Ayrıca filme Arte France Cinema kurumu tarafından da mali destek verildi. Geçtiğimiz yıllarda babasını kaybeden yönetmen Nuri Bilge Ceylan film hakkında ”Sevelim veya sevmeyelim, bazı özelliklerimizi babalarımızdan alırız. Zayıflıklarımızı, alışkanlıklarımızı ve daha pek çok şeyi. Filmde, babalar ve oğulların aynı kaderi paylaşmasıyla oluşan kısır döngüyü bir dizi acı tecrübe aracılığıyla anlatacağız” yorumunda bulundu. Film, kısaca doğduğu kasabaya dönüp yazdığı kitabı bastıracak parayı toplamaya çalışan fakat babasının borçlarıyla karşılaşan bir gencin hikayesini konu edinmektedir.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir