YENİDEN YAPILANDIRMA İÇİN SON GÜN 31 EKİM!

25 Ekim 2016

İl Defterdarı Mustafa Işık yaptığı açıklamada vergi borçlarının, 6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanuna göre yapılacak başvurusu süresinin 31/10/2016 Pazartesi günü sona ereceğini belirterek mükelleflerin muhtemel yoğunluk sorunları ile karşılaşmamaları için başvurularını son güne bırakmamalarının yararlarına olacağını söyledi.

Kamuoyunda vergi affı olarak bilinen ancak esasen vatandaşların kamuya olan borç yükünün azaltılarak taksitler halinde ödenmesine imkan veren yasa 30 Haziran 2016 tarihinden önceki vergilendirme dönemindeki borçları içeriyor. Defterdar Işık, bu kanunun kesinleşmiş vergi ve diğer borçlara ödeme kolaylıkları, geçmiş dönemlere ilişkin matrah ve vergi artırımında bulunan mükelleflere ayrıcalıklar, işletmelerdeki emtia, makine, teçhizat ve demirbaş kayıtlarına ilişkin cezasız düzeltme imkanı, kasa ve ortaklardan alacaklar hesabının cezasız ve faizsiz düzeltilmesi, ihtilaf aşamasındaki borçların sulh yoluyla sonlandırılması, yurt içi ve yurt dışı bazı varlıkların vergisiz ve ayrıcalıklı imkanlarla milli ekonomiye kazandırılması, beyan edilmemiş veya eksik beyan edilmiş gelir ve kazançların zam ve faizsiz pişmanlıkla beyan edilmesi, 6552 sayılı kanun kapsamında devam eden borçların yeniden yapılandırılması imkanları getirdiğini ifade etti.

Defterdar Mustafa Işık yaptığı açıklamada “Kanundan yararlanmak için yapılacak başvurular, Müdürlüklerimize bizzat mükelleflerimizce, Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi olan www.gib.gov.tr üzerinden elektronik ortamda ya da mükelleflerimizin bağlı oldukları vergi dairelerine posta yoluyla yapılabilmekterdir. Birden fazla vergi dairesine borcu olanların her bir vergi dairesine ayrı ayrı başvuru yapması gerekmektedir” dedi.

Defterdar Işık ayrıca mükelleflerin bilgi ve danışma için, 444 0 189’u arayarak Vergi İletişim Merkezine, Defterdarlık Gelir Müdürlüğü, Vergi Daireleri, Malmüdürlüklerine başvurabileceklerini belirtti.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir