Yenilenebilir Enerjide, Çanakkale Lider İl Olmaya Aday!

Yenilenebilir Enerjide, Çanakkale Lider İl Olmaya Aday!
17 Ekim 2016

Yeşil Düşünce Derneği tarafından yürütülen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Program Otoritesi tarafından fonlanan ve İŞKUR’un operasyonel destekçisi olduğu “İşini Güneşe Dön” Projesi kapsamında; Türkiye’de yeni kurulmaya başlayan Yenilenebilir Enerji Kooperatifleri Çanakkale’de bir araya gelerek deneyimlerini paylaştı.

1
6 aydır süren titiz bir çalışmanın sonucu olarak Çanakkale’de buluşan kooperatiflerin yanı sıra, toplantıya Çanakkale ili içinde faaliyet gösteren tarımsal kalkınma kooperatifleri de iştirak etti.

Yenilenebilir Enerji alanında girişimlerde bulunan Nilüfer Belediyesi, Edremit Belediyesi, Denizli Bozkurt Belediyesi, Konya Hadim Belediyesi, Kepez Belediyesi ve Çanakkale Belediyesi’nden Başkan ve Başkan Yardımcısı düzeyinde katılımın gerçekleştiği çalıştaya ayrıca, Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü’nden Melih Toprak da katıldı.

Toplantıda kooperatiflerin önündeki hukuki ve teknik engeller ile farklı kooperatiflerin birbirleriyle ve belediyelerle iş birliği olanakları tartışıldı ve çözüm önerileri ortaya kondu. Toplantıda elde edilen bilgiler 26 Ekim’de Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü’nün düzenleyeceği toplantı öncesi bir hazırlık niteliği taşıyor. Toplantıda paylaşılan önemli başlıklar arasında ise şunlar yer aldı:
2
“2000’li yıllarda parlayan ve hızla yaygınlaşarak dünya enerji kaynakları arasında verimlilik ve kolay elde edilebilir olması ile kendine yer açan rüzgar ve güneş enerjisi gibi temiz enerji santralleri ülkemiz açısından da çok önemli. Zira Türkiye güneş ve rüzgar potansiyeli açısından oldukça verimli bir ülke ve Çanakkale son yıllarda kurulan yenilenebilir enerji santrallerinden de anlaşılacağı gibi, lider il olmaya aday.”

“Ülkemizde köklü bir gelenek olan kooperatifçiliğin yenilenebilir enerji ile olan birlikteliği, enerji kaynakları alanında rekabete yeni bir soluk getirecek gibi görünüyor”
“Kısa süre önce yapılan düzenlemelerle, yenilenebilir enerji kooperatifi kurmak isteyen topluluklar teşvik ediliyor. Şimdiden 10 kadar kooperatif kurulmuş durumda. ”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir