“Yenilenebilir Enerjiye En Erken Geçebilecek Dört İlden Biriyiz”

18 Ekim 2016

Sivil Toplum Diyaloğu “Toplumların Güçlendirilmesi” projesi kapsamında Danimarka’ya giden İDA Dayanışma Derneği üyesi Ekrem Akgül, “Çanakkale yenilenebilir enerjiye yüzde 100 olarak en erken geçebilecek dört ilden biri arasında yer alıyor.” dedi.

1
Çanakkale, Burdur, Van ve Diyarbakır’daki yerel sivil toplum kuruluşlarının, yerel idarelerin ve halkın yenilenebilir enerji kullanımı hakkında farkındalığı artıyor. Sivil Toplum Diyaloğu “Toplumların Güçlendirilmesi” projesi kapsamında, Danimarka’da var olan bilgi birikiminin ve tecrübenin Türkiye’deki uygulamaların güçlendirmesi için transfer edilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda Danimarka’ya giden İDA Dayanışma Derneği üyesi Ekrem Akgül, Erkan Yavuz Sanat Atölyesi’nde gerçekleştirdiği bir sunum ile yenilenebilir enerjinin Çanakkale’de nasıl uygulanabileceğini aktardı.
2
Geçen yıllarda rüzgar enerjisi konusunda rekor kıran Danimarka’nın, güçlü yerel iradelere daha çok önem verdiğini söyleyen Akgül, Çanakkale’nin de güçlü bir irade ile yenilenebilir enerji kaynaklarını arttırabileceğini belirtti. FolkeCenter Yenilenebilir Enerji Araştırma Merkezi, OSTERİLD Ulusal Rüzgar Enerjisi Test Merkezi ve Thisted Isıtma Merkezlerini tanıtan Akgül’ün, özellikle Lemvig Komunü Biogas Tesis ziyareti dikkat çekti. Katılımcılar; çiftçilerden alınan gübreler ile yılda %44 oranında elektrik ve %50 ısı üreten bu tesisin Çanakkale ve Türkiye’de örneklerinin artması gerektiğini vurguladı.

Danimarka enerji örnekleri ile gerçekleştirilen sunum, katılımcıların karşılıklı görüş alışverişi ile sona erdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir