Yenilikçi ve Girişimci Üniversite Endeksi Toplantısı Gerçekleştirildi

23 Şubat 2017

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin (ÇOMÜ) yenilikçi ve girişimci üniversiteler endeksine girmesi için izlenecek stratejiler ve teknoloji transfer ofisi kurulması için yapılması gerekenler konusunda bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Proje Koordinasyon Merkezi tarafından düzenlenen toplantıya ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Teknopark Genel Müdürü Öğretim Görevlisi Erkan Bil, ilgili bölüm başkanları ve Proje Koordinasyon Merkezine bağlı fakülte, yüksekokul, meslek yüksekokulu proje temsilcileri katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, Proje Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Ali Şahin Örnek ve Teknopark Genel Müdür Erkan Bil’e teşekkür ederek ÇOMÜ’de yapılan çalışmaları aktardı.

Prof. Dr. Acer konuşmasında; “Yenilikçi ve Girişimci Üniversite Endeksi – Teknoloji Transfer Ofisi konusunda çalışmalar yürütürken bu işin merkezinde akademisyenlerin olması gerektiğini tespit ettik ve böyle bir toplantı organize ettik. Bizler teknoloji kullanmakla yetinen bir millet olma özelliğinden çıkıp, teknoloji üreten ve geliştiren bir millet olmaya doğru yönelmeliyiz. Teknolojiyi kullandığımız kadar potansiyelimizi de kullanmalı, teknoloji geliştirme çalışmalarına hız vermeliyiz. Teknoloji kullanmak insanları özellikle gençleri tatmin ediyor. Kimin telefonunun son model olduğu, kimin aracının hangi teknolojiye sahip olduğu, kimlerin havayoluyla seyahat edebildiği sorularının cevabı tatmin ediyor insanları. Daha ilerisine bakmıyoruz, bu büyük bir yanılsama ve potansiyelimizi olmamız gereken yerin altında değerlendirmek demek. Bizler, bilim ve siyaset dünyasında nasıl söz sahibi olacağımızı düşünmeliyiz. Aksi halde istikrarı ve huzuru sağlamamız düşünülemez. Bu şekilde başkalarının çizdiği sınırlarda yaşayan bir millet olmaktan kurtulamayız. Bu nedenle özellikle akademisyenlere büyük görev düşüyor.” diyerek Almanya’da ziyaret ettiği Teknokent’in yapısından ve ÇOMÜ’ye uyarlamayı düşünülen sistemden bahsetti.

Toplantıda “Yenilikçi ve Girişimci Üniversite Endeksi – Teknoloji Transfer Ofisi” başlıklı bir sunum gerçekleştiren Proje Koordinasyon Merkezi’nden Yücel Baştan, konuyla ilgili olarak ÇOMÜ’nün bulunduğu nokta hakkında bilgiler verdi.

AR-GE ve İş Geliştirme Uzmanı Celal Selim Binay ise yaptığı sunumda Çanakkale Teknopark ile ilgili bilgiler verdi ve Çanakkale Teknopark’ta şirket kurmak isteyen akademisyenlere sunulan fırsatları anlattı.

Toplantı, konuyla ilgili görüş alışverişinde bulunulmasının ardından sona erdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir