Yeşil Yerel Yönetim Hizmet Binası ve Kültür Merkezi Projesinde İmzalar Atıldı

13 Şubat 2015

Çanakkale Belediyesi ile Yeşil Yerel Yönetim Hizmet Binası ve Kültür Merkezi Projesi’nin yükleniciliğini alan firma yetkilileri arasında yapım sözleşmesine ilişkin imzalar atıldı.

Mülkiyeti Çanakkale Belediyesine ait olan Eski Otogarın da bulunduğu alanda, 1982 yılında otel olarak inşa edilen ve uzun yıllar Çanakkale Belediyesinin ana hizmet binası olarak kullanılan yapının, günümüz koşullarına ve beklentilere cevap vermemesi düşüncesiyle 2014 yılı içerisinde yıkımı gerçekleştirildi. Bu kapsamda, yakın geçmişte, Çanakkale Belediyesi ana hizmet binası, otopark, otogar ve depo olarak kullanılan yaklaşık 10 bin metrekarelik alanın, ‘Yeşil’ Yerel Yönetim Hizmet Binası ve Kültür Merkezi Projesi kapsamında yeniden yapılandırılmasına yönelik çalışmalar yürütüldü.

Yine bu çerçevede, Çanakkale Belediyesi tarafından 6 Ağustos 2012 tarihinde ilan edilen “Yeşil Yerel Yönetim ve Kültür Merkezi Binası ile Yakın Çevresinin Düzenlenmesi Ulusal Mimari Proje Yarışması” kapsamında, yarışmaya katılan 38 proje arasından 1. seçilen ve Türkiye’de yarışma yolu ile seçilen ilk “yeşil yerel yönetim” binası olma özelliği taşıyan proje; 26.000 m2 kapalı alanda tüm Belediye Birimleri ile Kültür ve Sanat Galerisini aynı çatı altında toplamayı hedefliyor.

19 Aralık 2014 tarihinde gerçekleştirilen ihale ile ‘Yeşil’ Yerel Yönetim Hizmet Binası ve Kültür Merkezi Projesi yükleniciliği; 47.017.000,00 TL bedel karşılığında, Mercan İnş. ve Tic. Ltd. Şti. + Derya İnş. Tic. ve San. Ltd. Şti ortak girişimi tarafından üstlenildi. Belediye Meclis Salonunda 13 Şubat 2015 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda ise, firma yetkilileri ile sözleşme imzalandı.

Başkan Gökhan, toplantıda yaptığı konuşmada, Çanakkale’nin uzun bir süredir yeni bir Belediye Hizmet Binasına ihtiyaç duyduğunu ancak bütçe harcamaları konusunda önceliği kentin alt ve üstyapı projelerine verdiklerini açıkladı. Başkan Gökhan, “Hedefimiz; çağdaş, çevreci ve yeşil bir bina yapmaktı. Bunun için ulusal bir mimari proje yarışması başlattık. Bu projemiz, Türkiye çapında da dikkat çekti” diye konuştu.

Yeşil Yerel Yönetim Hizmet Binası ve Kültür Merkezi Projesi’ne ilişkin çalışmaların, yer tesliminin ardından Mart ayı içerisinde başlaması ve 1056 gün (yaklaşık 3 yıl) içerisinde tamamlanması bekleniyor.

[canakkale.bel.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir