“Yeşil” Yerel Yönetim ve Kültür Merkezi Binası’nda Son Durum

“Yeşil” Yerel Yönetim ve Kültür Merkezi Binası’nda Son Durum
01 Eylül 2014

Çanakkale Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nden yapılan açıklamayla “Yeşil” Yerel Yönetim Hizmet Binası ve Kültür Merkezi Projesinin son durumuyla ilgili bilgilendirmede bulunuldu.

Açıklamada eski otogarın da bulunduğu yaklaşık 10 bin m2 alanda gerçekleştirilecek proje için 22 Temmuz 2014 tarihinde Birinci Aşaması (Ön Yeterlik) gerçekleştirilen “Yeşil Yerel Yönetim ve Kültür Merkezi Binası ile Yakın Çevresinin Düzenlenmesi İnşaatı Yapım İşi” ihalesi sonrası katılan adayların yeterliliklerinin incelenme sürecinin devam ettiği ve ihalenin İkinci Aşamasının Kasım 2014 tarihine kadar yapılması planlandığı; 15 Ocak 2015 tarihine kadar ise sözleşmenin imzalanarak işe başlanılmasının hedeflendiği belirtildi.

Çanakkale Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Eski otogarın da bulunduğu alanda 1982 yılında inşa edilen ve uzun yıllar Çanakkale Belediyesi’nin ana hizmet binası olarak kullanılan yapının hem günümüz koşullarına ve beklentilere cevap vermemesi hem de kentlilerimize daha iyi ve modern bir binada hizmet verilmesi düşüncesiyle geçtiğimiz aylarda yıkımı gerçekleştirilmişti.
Bu kapsamda, yakın geçmişte Çanakkale Belediyesi ana hizmet binası, otopark, otogar ve depo olarak kullanılan yaklaşık 10 bin metrekarelik alanın, “Yeşil” Yerel Yönetim Hizmet Binası ve Kültür Merkezi Projesi kapsamında yeniden yapılandırılmasına yönelik çalışmalar Belediyemizce devam ettirilmektedir.
Çanakkale Belediyesi tarafından 09.07.2012 tarihinde ilan edilen “Yeşil Yerel Yönetim ve Kültür Merkezi Binası ile Yakın Çevresinin Düzenlenmesi Ulusal Mimari Proje Yarışması” kapsamında, yarışmaya katılan 87 proje arasından 1. Seçilen ve nitelikleri ile hem kentimiz hem ülke çapında örnek teşkil edecek proje, Türkiye’de yarışma yolu ile seçilen ilk “yeşil yerel yönetim” binası olma özelliği taşımaktadır.
Enerji kaynaklarını güneş, rüzgar, toprak gibi doğal kaynaklardan sağlayacak, enerji israfını engelleyecek ve tüm belediye birimlerini de aynı çatı altında toplayacak olan “Yeşil” bina, kentimize de önemli bir yeşil alan kazandıracak olup bu çerçevede, mevcut hizmet binası daha geriye çekilerek, ön planda kalan alan kentlilerimizin rahatlıkla kullanabileceği Belediye Meydanı olarak düzenlenecektir.
Sunulan hizmetlerin etkinlik ve verimliliğini arttıracak yeni Belediye binası; arazi potansiyelinin en yüksek düzeyde tutulması, yenilenmeyen enerji tüketiminin en aza indirilmesi, çevre sağlığı açısından tercih edilen ürünlerin kullanılması, su kullanımında tasarruf ve su kaynaklarının korunması, hava kalitesinin arttırılması, binanın iç ortamında, malzeme ve kaynak seçiminde ulaşılabilirlik sağlayacak şekilde çevreye, kente duyarlı, farklı fonksiyonları aynı ortamda birleştiren kültür, yerel yönetim ve açık kamusal alanı kent meydanı ile hizmet kalitesi yüksek bir hizmet alanı olacaktır.
“Yeşil Yerel Yönetim ve Kültür Merkezi Binası ile Yakın Çevresinin Düzenlenmesi İnşaatı Yapım İşi”nin niteliği nedeniyle, (“Yeşil” olması nedeniyle) “Belli İstekliler Arasında İhale Usulü” yöntemi kullanılarak 07.07.2014 tarihinde yaklaşık 6 ay sürecek ihale ilan edilerek, 22.07.2014 tarihinde 1. Aşaması (Ön Yeterlik) gerçekleştirilmiştir. Ön yeterliğe katılan adayların yeterliliklerinin incelenme süreci devam etmekte olup ihalenin 2. Aşamasının Kasım 2014 tarihine kadar yapılması planlanmaktadır.
15.01.2015 tarihine kadar İhale konusu işin sözleşmesinin imzalanıp yer tesliminin yapılarak işe başlanılması hedeflenmektedir.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir