Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Ayvacık Babadere Termik Santralini İstemiyor!

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Ayvacık Babadere Termik Santralini İstemiyor!
03 Ekim 2013

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Çanakkale Eşsözcüleri, yapmış olduğu yazılı açıklama ile parti olarak termik santrallere ve diğer kirletici teknolojilere hayır dediler. Partinin Ayvacık/Babadere mevkiine kurulması için ÇED başvurusu yapılan termik santralin zararları hakkında yaptıkları yazılı açıklama şöyle:

Yerel basından öğreniyoruz ki, Ayvacık’a bağlı Babadere köyü sahilinde Nurol Enerji tarafından 1634 mw kapasiteli bir termik santrali yapılmak için dosya hazırlanmış ve ÇED süreci kabul edilerek başlatılmış. Sadece santral ile kalmayacak olan yatırım, kül depolama sahası ve özellikle kömürün getirilebilmesi için de liman inşaatları ile büyük bir çevre felaketini hazırlıyor. Sahil şeritlerimiz hiç de ihtiyaç duymadığımız, temiz enerji kaynaklarından da rahatça elde edebileceğimiz bu vahşi ve kirletici enerji planlarına kurban ediliyor. Çanakkale’nin en önemli tarımsal üretim alanlarından olan ve belli alanlarında da organik tarım yapılan bölgedeki bu felakete YEŞİLLER VE SOL GELECEK PARTİSİ olarak DUR diyoruz!

Geçtiğimiz hafta Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) tarafından açıklanan rapora göre, iklim değişikliğinin sebebi insan kaynaklı faaliyetler. Bütün dünyanın doğruluğunu kabul ettiği iklim değişikliğinin en önemli etkeni de kömür ve kömür ile enerji üretilmesi. Çanakkale’mizin tüm sahil şeridine tüm haklı ve bilimsel itirazlara rağmen körü körüne yapılmak istenen termik santraller, sadece iklim değişikliğine değil, aynı zamanda hava, su ve topraklarımızı da geri dönüşü olmayan bir şekilde kirlenmesine de yol açacaktır. YEŞİLLER VE SOL GELECEK PARTİSİ olarak, kısa zamanlı karlar elde etmek için yapılmak istenen bu yatırımları kabul etmiyoruz. Yüzyıllardır bölgenin en önemli getirisi olan tarımsal üretimin, bu kirletici teknolojilerle yok edilmesini kabul etmiyoruz. Biga Yarımadası’ nda yapılan ve yapılması planlanan 11 termik santral ile birlikte Ayvacık’a bağlı Babadere köyü sahilinde planlanan, bölge ekonomisine yarardan çok zarar verecek olan bu termik santraller, bölgenin topraklarını, havasını ve suyunu kirleteceklerdir. Bölgenin yenilenebilir enerjilerin merkezi olmasını destekliyor ve kirletici yapılardan uzak durulmasını talep ediyoruz. Babadere termik santralini yaptırmayacağız. Bundan sonra da önümüze getirilen tüm kirletici yatırımlara karşı olacağız.
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Çanakkale Eşsözcüleri

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir