Yılbaşı Gecesi İçin Beslenme Tavsiyeleri

Yılbaşı Gecesi İçin Beslenme Tavsiyeleri
30 Aralık 2008

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Diyetisyeni Özen Kurkur, yılbaşı gecesinde özellikle kronik diyabet, kalp hastalıkları ve mide rahatsızlıkları olanların beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiğini belirtti.

Yılbaşında beslenmenin önemine değinen Özen Kurkur, ?Daha çok yağlı ve şekerli yiyeceklerle, yağlı mezelerin ve alkolün kısa sürede tüketildiği bu gecede özellikle diyabet, kalp hastalıkları, mide rahatsızlıkları gibi kronik hastalıkları olan bireylerin daha dikkatli olmaları gerekiyor. Aşırı ve yağlı yemeklerin tüketilmesinin bu tarz rahatsızlıklarda birçok şeyi tetiklediği için bunlardan olabildiğince kaçınılması gerekiyor? dedi.

Yılbaşında beslenme konusunda bazı hususlara dikkat edilmesinin gerektiğini de belirten diyetisyen Özen Kurkur, ?Güne mutlaka kahvaltı yaparak başlayın. Nasıl olsa akşam bol bol yiyeceğiz diye gün boyu aç kalmayın. Yeterli ve dengeli bir kahvaltının ardından gün içerisinde öğün atlamadan ara öğünlerinizi ve öğle yemeğinizi yemeyi ihmal etmeyin. Bu öğünlerde daha çok sizi tok tutacak yağsız ve düşük enerjili yiyecekleri tercih edin. Akşam yemeğinde tüketeceğiniz yemeklerin kızartma, kavurma şeklinde değil de ızgara, buğulama, haşlama veya fırında pişirme yöntemlerini kullanarak hazırlanmasına özen gösterin. Kırmızı et yerine tavuk, balık, hindi etini tercih edin. Tükettiğiniz mezelerin çok yağlı olmamasına daha çok sebze ağırlıklı, peynir veya yoğurtla hazırlanmış olmasını tercih edin. Sofranızda mutlaka bol salata bulundurun ve yüksek yağ ile enerji içeriğine sahip kuruyemişleri çok fazla tüketmemeye çalışın. Ayrıca aç karnına alkol tüketmeyin. Tüketilen alkol miktarını da sınırlandırın. Tüketeceğiniz tatlıların meyve ağırlıklı veya sütlü tatlılar olmasına özen gösterin? dedi.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir