‘Yılın Enerjik Kadını’ Ödülü Çanakkaleli Üç Kadın Girişimcinin

‘Yılın Enerjik Kadını’ Ödülü Çanakkaleli Üç Kadın Girişimcinin
08 Mart 2020

Enerji Ekonomisi Derneği (EED) tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında verilen ‘Yılın Enerjik Kadını’ ödülünün bu yıl, Türkiye’nin ilk enerji kooperatiflerinden biri olarak Troya Enerji Kooperatifini kuran Çanakkaleli üç kadın girişimciye verileceği açıklandı.

EED Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, EED tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında ilk kez geçtiğimiz yıl başlatılan ve geleneksel olarak düzenleneceği duyurulan ‘Yılın Enerjik Kadını’ ödülünün bu yılki jüri tarafından belirlenen kazanının Troya Enerji Kooperatifini kuran Derya Nazan Ünverir, Dilek Özsoy Çakılcıoğlu, Filiz Kırçın Kaya olduğunu açıkladı.

Üç ismin uzun süreli ve oldukça meşakkatli bir sürecin ardından Türkiye’de ‘Enerji Kooperatifi’ kuran ilk isimlerden olduğunu anlatan Prof. Dr. Kumbaroğlu, “Yenilenebilir enerjinin dünya genelinde bu denli önemsendiği bir dönemde kendi çabalarıyla bu işi kooperatif noktasına çıkarabilmek için kolları sıvayan ve önlerine çıkan tüm zorlukları bir bir aşarak hedeflerini gerçekleştiren 3 ismi özel ödüle layık gördük.” dedi.

Ödülü kazanan isimlere ödülleri 9 Nisan 2020 tarihinde Boğaziçi Üniversitesinde düzenlenecek Enerji ve Sürdürülebilirlik Sempozyumunda verilecek.

Mevzuatı değiştirmeyi başardılar
Türkiye’nin ilk enerji kooperatifini kuran Derya Nazan Ünverir, Dilek Özsoy Çakılcıoğlu, Filiz Kırçın Kaya bu yolda adım atmak isteyen kişilere hem yol açtı hem de onlara çok iyi bir örnek oldu.

Yönetim kurulunun tamamen kadınlardan oluştuğu Troya Enerji Kooperatifi, 2012’de fikri olarak başlayan bu yolculuğunu takvimler 2016 yılı Mart ayını gösterdiğinde farklı bir noktaya taşıdı. Söz konusu kooperatif o yıl ilk kez yönetmelikte yer almayı başardı.

Yenilenebilir enerji ve kooperatifler konusundaki bilgi boşluğunu doldurmak amacıyla enerji kooperatifi kuruluşunu adım adım gösteren bir kitap da hazırlayan Troya Enerji Kooperatifi yönetimi, aynı dönemde İngiltere’deki enerji kooperatifleri deneyimlerini gösteren çeviri bir kitabı da Türkçe olarak yayınlattı.

[Kaynak: enerjiekonomisi.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir