Yokluk Dönemlerinden Sanata Uzanan Serüven: Kırkyama

20 Ocak 2016

Günümüzde özellikle kadınların yoğun çalışmasıyla tüm dünyada yaygın bir sanat haline gelen kırkyamanın en güzel örnekleri, Çanakkale Kırkyama ve El Sanatları Derneği’nin sergisinde gözler önüne serildi.


Pamuk İpliğinden Hayallerimiz isminde küçük bir grupla yola çıkan Çanakkaleli kadınlar, bugün Çanakkale Kırkyama ve El Sanatları Derneği çatısı altında bir araya gelerek, çeşitli eserler üretmeye devam ediyor. Bu kapsamda son sergilerini Güzel Sanatlar Galerisi’nde açan kadınlar, kırkyama ve el sanatlarının pek çok çeşidini de sanat severlerin beğenisine sundu. Serginin açılışına ise Belediye Başkan Yardımcısı Rabiye Ünüvar, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Çanakkale Kırkyama ve El Sanatları Derneği Başkanı İlkay Özyörük, dernek üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

1

Dernek Başkanı İlkay Özyörük, sergi açılışında yaptığı konuşmada kırkyamanın eski zamanlarda, yokluk dönemlerinde ortaya çıktığını, küçük parçaların birleştirilerek el işi ürünlerin ortaya konduğunu ancak günümüzde bu çalışmaların sanata dönüştüğünü ifade etti. Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar ise, yeni bir dernek olmasına rağmen çok güzel işlerin ortaya konduğunu belirterek, emekçi kadınlara teşekkürlerini iletti.

Konuşmalar ve açılış töreninin ardından konuklar, sergiyi gezerek eserler hakkında bilgiler aldı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir