YÖK’ten Çan’a Müjdeli Haber

10 Mayıs 2012

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin (ÇOMÜ) talebi üzerine Çan Meslek Yüksekokulu’nda 3 yeni programa öğrenci alınmasına onay verdi.

Buna göre 2012-2013 eğitim-öğretim döneminde Elektronik Teknolojisi İ.Ö., Enerji tesisleri İşletmeciliği ve Biyomedikal Cihaz Teknolojisi programlarına 50’şer öğrenci alınması kararlaştırıldı. Bu kararla Çan Meslek Yüksekokulu’nun öğrenci sayısı ilk yıl 150, ikinci yıl ise 300 öğrenci artmış olacak. ÇOMÜ Rektörlüğü’nün Çan Meslek Yüksekokulu için belirlediği stratejik hedef ise en az 2.500 öğrenci. Halen Çan’da 1.000 öğrenciden daha az sayıda öğrenci bulunuyor.

YÖK ayrıca ÇOMÜ’nün talebini yerinde bularak Çan Meslek Yüksekokulu’na ?Bilgisayar Programcılığı’ programının açılmasını da onayladı. Gerekli diğer hazırlıkların tamamlanmasıyla birlikte bu programa da öğrenci alınabilecek. Geçtiğimiz yıl 4 yıllık Biga Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nun açılmasına onay veren YÖK, bu yıl da yine 4 yıllık Çan Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nun açılmasına onay verdi. Ancak bu onay okulun hemen açılması için yeterli değil, sürecin tamamlanabilmesi için bakanlar Kurulu’nun da kararı gerekiyor. Eğer süreç tamamlanırsa Çan’da ÇOMÜ’ye bağlı okul sayısı 2’ye çıkmış olacak ve meslek yüksekokulu 2, yüksekokul ise 4 yıllık eğitim verecek.

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, “Çan ilçemiz ÇOMÜ yatırımlarından geçmişte yeterince istifade edememişti. Oysaki Çan’ın sanayi tesisleri ile özellikle meslek yüksekokulları için önemli avantajları var. Son 1 yılda Çan’daki okul kapasitemizi bir hayli arttırdık, öğrenci sayısını 1.000’e kadar çıkardık. Ancak en verimli ölçeğin tutturulabilmesi için öğrenci sayısının 2.500’e çıkarılması, öğretim elemanı sayımızın da buna bağlı olarak en az 3 misline çıkması gerekiyor. Belli bir noktaya kadar öğrenci sayısının azlığı avantaj değil, dezavantaj haline gelebiliyor. Ayrıca Çan’daki eğitim-öğretim alt yapısının da geliştirilebilmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Laboratuar, kütüphane ve diğer iyileştirmeler bu bağlamda sayılabilir. YÖK’ün en son kararları bizleri de ziyadesiyle sevindirdi. Hem 4 yıllık yeni bir okul çabamız sürüyor, hem de Çan’daki şartlara ve yeni taleplere uygun bölümler açmaya çalışıyoruz. En son açılan bölümler ile birlikte önümüzdeki 3 yıl içinde öğrenci sayısının asgari bin 300’e gelmesini bekliyoruz” dedi.

Prof. Dr. Laçiner gelişmenin sadece ÇOMÜ’nün çabalarıyla olamayacağını, yerel desteğin de bu hususta hayati olduğunu ifade etti.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir