YÖK’ten Çanakkale’ye 2 Yeni Fakülte Müjdesi

YÖK’ten Çanakkale’ye 2 Yeni Fakülte Müjdesi
30 Eylül 2011

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlüğü’nün 2 yeni fakülte daha kurma talebine olumlu yanıt verdi. Yükseköğretim Genel Kurulu’nun 038265 nolu kararına göre ÇOMÜ’nün Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ile Çanakkale şehir merkezine İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi kurma talebi uygun bulundu.

Kararı olumlu bir gelişme olarak değerlendiren ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, “ÇOMÜ olarak bir yandan yeni öğretim üyeleri alıyoruz, diğer taraftan da altyapı çalışmalarına büyük önem veriyoruz. Ancak üiversitenin dinamizmini sürdürebilmesi için yeni bölüm ve fakültelere ihtiyaç var. Çünkü bilim de, eğitim de entegre bir iştir. Örneğin Mühendislik Fakülteniz güçlü olmazsa Fen Edebiyat’taki pek çok bölümün çalışmasını istediğiniz düzeyde geliştiremezsiniz. Ziraat, Su Ürünleri, Biyoloji, Kimya, Tıp gibi hepsi bir şekilde birbiriyle ilişkili olmak zorundadır. Bu nedenle Üniversite olarak bir ölçüde yeni bölümleri genişletmeye ve derinleştirmeye ihtiyacımız var. Bu sebeple yeni bölüm ve fakülte açma çalışmalarımız devam edecek. Yükseköğretim Genel Kurulu’nun kararı bizleri ziyadesiyle memnun etti. Bu kararla birlikte Mühendislik Fakültesi müstakil bir fakülte olurken, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ile şehir merkezinde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi açılmasının yolu açılmış olacak. Böylece Biga’daki fakültemize ek olarak ikinci bir İİBF’ye daha sahip olmuş olacağız. Biga’daki fakülte şu an İngilizce hazırlıklı Türkçe eğitimi veriyor. 2011 itibariyle Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde zorunlu hazırlık mevcut. Şimdi eğitim dili olarak da İngilizce yoğun bir İİBF oluşturmuş olacağız. Hazırlık sınıfları ile bu fakültedeki tüm bölümler 5 yıllık olacak.Yeni fakülte taleplerimizin olumlu karşılanmasına sevinmekle birlikte bu okulların altyapısını ve kadrolarını hazırlamadan eğitim-öğretime başlamamız söz konusu olamaz. Örneğin Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ve İletişim Fakültemiz halen kuruluş hazırlıklarını sürdürüyor. Bunların binaları, altyapısı ve kadrosu oluşmadan açılması düşünülemez. Bu sebeple resmi kararların uygulamaya hızlı geçebilmesi biraz da bu yöndeki performansımıza bağlı olacaktır” dedi.

DİŞ HEKİMLİĞİ VE HUKUK FAKÜLTESİ DE YOLDA
Rektör Laçiner ayrıca Hukuk Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Uzaktan Öğretim Fakültesi ve Hemşirelik Fakültesi için başvurularının da devam ettiğini ifade etti. Bu fakülteler dışında ÇOMÜ’de olmayan fakülteler ise Eczacılık Fakültesi, Veterinerlik Fakültesi, Turizm Fakültesi, Denizcilik Fakültesi’nden oluşuyor. ÇOMÜ mevcut bölüm ve fakülteleri ile Türkiye’nin en büyük üniversiteleri arasında sayılıyor.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir