Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Yönetmen Hasan Karacadağ, ÇOMÜ Sinema Medya Topluluğu’nun Konuğu Oldu

Yönetmen Hasan Karacadağ, ÇOMÜ Sinema Medya Topluluğu’nun Konuğu Oldu

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sinema Medya Topluluğu’nun 22 Kasım 2008 Cumartesi günü Belediye Sosyal Tesislerinde organize ettiği, Dabbe ve Semum filmlerinin yönetmeni Hasan Karacadağ?ın konuk olarak katıldığı bir söyleşi düzenlendi.

ÇOMÜ Sinema Medya Topluluğu akademik danışmanı Öğr. Gör. Meral Özçınar’ın açılış konuşması ve topluluk öğrencilerinin Hasan Karacadağ için hazırladıkları bir tanıtım videosuyla başlayan söyleşide Hasan Karacadağ, neden korku filmleri çektiğinin sorulması üzerine kişisel ilgi alanının olması ve Japonya’da japon korku sinemasının teknik dilini öğrenmesinin bunda etkili olduğunu söyledi. Korku sinemasının eğlendirmekten çok düşündürmeye yönelik olduğunu vurgulayan yönetmen fantastik, korku sinemasının güzelliğiyle bir insan-toplum durumunu anlatmayı hedeflediğini söyledi.

İki filminden de memnun olmadığını ama ikisinde de ilerleyen bir dil olduğunu söyleyen yönetmen, Türk seyircisini korkutan öğeleri keşfetmeye çalıştığını, metafizik öğelerin daha uygun olduğunu, bu yüzden bu konuları işlediğini dile getirdi.

‘Deccal’ isimli film projesinden sonra sırada Digiturk için ‘Ölüler Yokuşu’ isimli bir dizi projesi ile bir anime projesi olduğunu söyleyen yönetmen Türk izleyicisinde bir Japon anime kültürünün olmadığını, Japon animelerindeki minimal çizgilerin izleyici tarafından basit olarak algılanabileceğini ifade etti.

Yönetmen Hasan Karacadağ, yönetmen adaylarına bol bol kısa film çekmelerini önererek, böylelikle uzun metraj filmlere geçişte daha az sıkıntı yaşayacaklarını söyledi.

Söyleşi, ÇOMÜ Sinema Medya Topluluğu akademik danışmanı Öğr. Gör. Meral Özçınar’ın yönetmene bir plaket hediye etmesiyle sona erdi.

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir