Yönetmen Murat Saraçoğlu, Sinema Medya Topluluğu’nun Konuğu Oldu

12 Mart 2009

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sinema Medya Topluluğu’nun davetlisi olarak Çanakkale’ye gelen, 120, O? Çocukları gibi filmlerin yönetmenliğini üstlenmiş olan Murat Saraçoğlu, Süleyman Demirel Konferans Salonu?nda düzenlenen söyleşide öğrencilerin sorularını yanıtladı.

?O? Çocukları? filminin gösteriminin ardından başlayan söyleşide yönetmene daha çok bu film ekseninde sorular yöneltildi. Küfürlerin rahatsız ettiği eleştirisi üzerine senaryoda daha çok küfür olduğunu hatta Demet Akbağ’ın da bu konuda bir uyarıda bulunması üzerine, prova esnasında kendisine kolaylıkla söyleyebildiklerini söylemesini istediklerini, onun da öyle yaptığını açıkladı.

?O? Çocukları? filminin siyasal duruşu ve kadın merkezli bakış açısına dikkat çekilmesi üzerine filmin ideolojik bir tavırla çekilmediğini ama anlatacak bir derdinin olduğunu söyleyen yönetmen, 12 Eylül sonrası bir toplumsal travma geçirildiğini ve 90’lı yıllara kadar gelen bir savrulma yaptığını; yerli veya yabancı cunta filmlerinde maddi manevi acının merkezinde hep kadınları gördüğümüzü belirtti.

Türk seyircisinin melodramları sevdiğini ama hikayenin sahiciliğinin önemli olduğunu, yolculuğunun gişe kaygısıyla asla özetlenemeyeceğini ifade eden yönetmen, yeni filmi ‘Deli Deli Olma’nın bu hafta sonu montajının biteceğini söyledi.

Söyleşi, ÇOMÜ Sinema Medya Topluluğu akademik danışmanı Öğr. Gör. Meral Özçınar’ın, Murat Saraçoğlu’na bir plaket vermesi ve toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir